Tech László Ferenc 2022. február. 28. 19:33

Meghalt a király, éljen a király? Teszten a Samsung új csúcsmobilja, az S22 Ultra

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A Note20 Ultrával megszakadt egy nagyon sikeres sorozat, de most enyhén újragondolt formában visszatért a legnagyobb mobilgyártó ceruzával is kezelhető csúcskategóriás készüléke. Kipróbáltuk, hogy milyen a gyakorlatban a Samsung Galaxy S22 Ultra, és a két kisebb testvérére is vetettünk néhány pillantást.

2020 augusztusát írtuk, amikor a Samsung kiadta utolsó Note sorozatú telefonját, az általunk is alaposan letesztelt Note20 Ultrát, mely az érintőtollas megoldás iránt rajongók legnagyobb bánatára követő nélkül maradt. Tavaly be kellett érnünk az S21 Ultrával, mely a maga cerkás támogatása révén már egyfajta nyitást jelentett a Note vonulat irányában, de mivel magán a készüléken belül nem volt külön kialakított hely az egyébként lebutított stylusnak, a csomag valahogy mégsem volt az igazi.

Idén azonban újult erővel tért vissza a ceruza, ugyanis az S22 Ultrában ott rejtőzik a gyártó minden korábbinál nagyobb tudású író- és rajzolóeszköze. Egyedül a Note név veszett oda, ezzel azonban vélhetően még a legelvakultabb rajongók is együtt tudnak majd élni.

Teszten a Note20 Ultra és az S21 Ultra szerelemgyerekének tekinthető, minden földi jóval megspékelt S22 Ultra, melynek a két kisebb és olcsóbb testvérét, az S22-t és az S22+-t is kipróbáltuk.

László Ferenc

Külsőségek

A Samsung 2022-es nagyágyúja elölről úgy néz ki, mint egy Note20 Ultra, hátulról pedig egyértelműen az S21 Ultrára hajaz, bár az S22 Ultrát a megújult hátsó kameraszigetről egész egyszerűen meg lehet különböztetni az elődjétől.

A vastagság lényegében nem változott, azonban az idei jövevény szélesebb, szögletesebb kialakítású lett, mint amilyen az S21 Ultra volt. Ez egyrészt rossz hír, mert a zsebünkben még több helyet foglal el, másrészt viszont örvendetes tény, ugyanis néhány százalékkal nagyobb képernyőt biztosít még akkor is, ha a képátló változatlanul 6,8 colos maradt.

László Ferenc

Utóbbi annak köszönhető, hogy a nyúlánk 20:9-es helyett a gyakorlatban jobban használható 19,3:9-es képarányt kapunk, ami nemcsak böngészéskor és tartalomkészítésnél, hanem például 16:9-es videók nézésekor is jó szolgálatot tesz.

A QHD+ felbontás még mindig elképesztő képminőséget biztosít, a fényerőn közel 17 százalékot sikerült felfelé csavarni, a sarkok az elődénél sokkal kevésbé íveltek és a kijelző bal és jobb oldala is csak minimálisan van lekerekítve. A frissítési sebesség az eddigi 10-120 helyett immár az 1-120 Hz-es tartományban változik adaptív módon, ami jó hatást gyakorol a fogyasztásra.

S21U vs. S22U
László Ferenc

Nem kerülgetjük tovább a forró kását:

2022 elején nem létezik ennél ütősebb kijelzővel szerelt okostelefon.

A kijelző felső-középső részébe integrált kamera lyukátmérője változatlan maradt, a 40 megapixeles modul egyrészt autofókuszos, másrészt akár 4K/60 fps videókat is képes rögzíteni. A sztereó kihangosítás remek hangminőségű és hangerejű, jack dugalj nem meglepő módon nincs, töltésre és adatátvitelre pedig a szokásos USB-C aljzat szolgál. A kijelzőbe szerelt ujjlenyomat-szenzor gyorsan és megbízhatóan teszi a dolgát.

László Ferenc

A benyomható tetejű ceruza a telefon bal alsó sarkából varázsolható elő. A 9-ről 2,8 milliszekundumra csökkentett válaszidő miatt az írogatás és a rajzolgatás minden korábbinál természetesebb hatást kelt, és a Bluetooth támogatásnak köszönhetően akár a fényképező távkioldójaként is használható a vékonyka íróeszköz.

Belső értékek

Az S21 Ultra sem volt éppen lassú, de az S22 Ultra még gyorsabb lett, bár az új Exynos chipset nem hoz eget rengető változásokat. A különböző sebességtesztekben 5-30 százalékos gyorsulást mértünk, és értelemszerűen lehetetlen olyan alkalmazást találni, mely két vállra tudná fektetni az aktuális csúcshardvert.

Kár, hogy a memóriát idénre megvágta a Samsung. RAM fronton az eddigi 12-16 GB helyett csak 8-12 GB-ot kapunk, vagyis elmondható, hogy az idei alapverzióban fele annyi RAM rejtőzik, mint a tavalyi csúcskivitelben. A RAM Plus funkció révén a tárhelyből 2-8 GB különíthető el a RAM-nak, ami egyrészt nem egyenlő 2-8 GB valódi RAM-mal, másrészt pedig hasonló funkció még a jó öreg Note10+-on is elérhető.

László Ferenc

A tárhely 128, 256, 512, illetve 1024 GB lehet, ám utóbbi változatot nem forgalmazzák hivatalosan Magyarországon. Mivel microSD bővíthetőség nincs, a tartalomgyártásban jeleskedő felhasználók jobban teszik, ha a 128 GB-os alapmodellt gyorsan elfelejtik.

Az akkumulátor változatlanul 5000 mAh kapacitású. Az üzemidő minimálisan ugyan, de csökkent az elődhöz képest, de azért az 1 napos használat még akkor is benne van a pakliban, ha folyamatosan nyúzzuk a telefont.

A maximális töltési sebesség 25-ről 45 W-ra nőtt, ám akad ezzel némi probléma.

László Ferenc

Egyrészt a riválisok már jó ideje 60-120 W magasságában járnak, másrészt a gyakorlatban nem kapjuk meg az elődhöz képest elvileg 80 százalékos sebességnövekedést. Míg 30 perc alatt 62 százalékra tölthető fel az S21 Ultra, addig az S22 Ultra telepe ennyi idő alatt csak 67 százalékra képes felugrani, a komplett töltés szintideje pedig az eddigi 57 percről mindössze 55 percre csökkent.

A Xiaomi 11T Pro 17 perc alatt teljesen feltölthető, ugyanennyi időt alatt az S22 Ultra csak 43 százalékos töltöttséget képes elérni, ráadásul a Xiaomitól eltérően a Samsung nem ad alapáron semmilyen töltőt. Vezeték nélküli töltés tekintetében 15 W jelenti a plafont, ami ma már ugyancsak erősen túlhaladott szint.

László Ferenc

Képalkotás

Elsőre úgy tűnhet, hogy a 108 megapixeles főkamera, a 12 megapixeles nagylátószögű egység, illetve a két 10 megapixeles telefotó modul semmit sem változott, azonban a gyakorlatban mindegyik képalkotó egységen tuningoltak egy keveset.

S22 vs. S21U
László Ferenc

A fókusztávolságok minimálisan változtak, azonban maradt a 0,6x-os, 1x-es, 3x-os és 10x-es optikai nagyítás:

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

A hibrid digitális zoom egészen 30x-os nagyításig meglepően jól használható, a 100x-os zoom pedig remekül helyettesíthet egy digitális távcsövet:

László Ferenc
László Ferenc

A 108 megapixeles natív felbontás alaphelyzetben kevés hozzáadott értéket képvisel, ellenben, ha bekapcsoljuk az új részletjavító funkciót, akkor ténylegesen sok extra képi információval gazdagodnak a felvételeink:

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

Közel 50 százalékkal javult a bemozdulás elleni védelem, kevesebb lett a nem kívánt becsillanás, illetve a főkamera az eddigieknél jobban teljesít gyenge megvilágítás, illetve éjszakai fotózás terén:

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

A 24 fps sebességű 8K, illetve a 30/60 fps-es 4K videófelvevő régi ismerősünk, ellenben újdonság az automatikus fps beállítás, illetve a haladó fotósoknak szánt Expert RAW támogatás.

Testvérmodellek

A Samsung azokra is gondol, akik számára az S22 Ultra egyszerűen már kezelhetetlenül nagy és/vagy túl drága. Számukra készült a 6,1 colos kijelzős S22, illetve a 6,6 colos S22+, melyek hajszálnyival kisebbek lettek elődeiknél, és végre már a legkisebb modell sem műanyag, hanem a legjobb minőségű Gorilla Glass Victus+ hátlapot vonultatja fel.

Mindkét készülék kijelzője teljesen sík, az S22 változatlan fényerejű, az S22+ esetében pedig érezhetően megnövelték a maximális fényerőt. Frissítési frekvencia terén az S21 Ultra szintjére jött fel a két kisebb modell, vagyis 48-120 helyett immár 10-120 Hz-es adaptív rátát támogatnak, a felbontás azonban változatlanul alacsonyabb, QHD+ helyett FHD+. Utóbbi nem igazán jelent gondot, hiszen ugyebár eleve kisebb méretű képernyőkről van szó.

László Ferenc

A főkamera felbontása 12-ről 50 megapixelre növekedett, és talán még fontosabb változás, hogy 3x-os hibrid zoom helyett immár valódi 3x-os optikai nagyítást kapunk, 10 megapixeles felbontás mellett. A nagylátószögű kamera változatlanul 12 megapixeles felbontású, és sajnos egyik telefon esetében sem rendelkezik autofókusszal.

A lényegében az iPhone 13 Próval megegyező méretű S22 esetében 4000-ről 3700 mAh-ra olvadt az akkumulátor kapacitása, az S22+ pedig az eddigi 4800-as helyett egy 4500-as telepet vonultat fel. 45 W-tal csak az utóbbi tölthető, előbbi megmaradt a régi 25 W-os szinten. A sebességre nem lehet panasz, mert ez esetben is az S22 Ultrában lévő ütős chipset kapjuk, 8/128, illetve 8/256 GB memória társaságában.

A három új Samsung mobil közös vonása az IP68-as por- és vízállóság, a teljes körű 5G és wifi 6 támogatás, az Android 12 operációs rendszer, a One UI 4.1 felhasználói felület, illetve a négy Android főverziónyi, valamint az ötévnyi biztonsági frissítés.

László Ferenc

Konklúzió, árak

A Note széria kedvelői egyetlen percig sem fognak csalatkozni az S22 Ultrában, mely egy minden korábbinál jobban használható ceruzát társít a szokásosan csúcskategóriás hardverrel, de a normál S széria kedvelői számára adott esetben egy picit már esetleg túl sok lehet a jóból a hatalmas új S22 csúcsmodell. A gyönyörű kijelző és az általánosan kiváló kameraszett gyorsan levesz a lábunkról, de persze a megvágott memória és a nem túl gyors töltés miatt azért joggal moroghatunk.

Az S21 és az S21+ tavaly nem éppen jó irányban változott az elődökhöz képest, idén viszont javarészt olyan fejlesztések kerültek az S22-be és S22+-ba, melyek simán vásárlásra tudják csábítani a jelenleg esetleg még S20-at vagy S20+-t használókat.

Az S22 335-355 ezer forintos hivatalos listaáron vihető haza, az S22+-ért 410-430 ezer forintot kérnek el, az S22 Ultra árcéduláján pedig 490-570 ezer forintos összeg van feltüntetve.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés