Tech MTI / hvg.hu 2022. február. 25. 18:13

A koronavírus időnként gyorsabban mutálódik

Ausztrál kutatók szerint az aggodalomra okot adó variánsok – köztük a béta és a delta – gyorsabban, hetek alatt mutálódtak, míg a korábbi változatok hónapok alatt jöttek létre.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Evolúciós „robbanásokat” fedeztek fel a SARS CoV-2 vírus variánsainak történetében ausztrál kutatók: a Covid–19-et okozó vírus rövid időszakokra képes felgyorsítani evolúciós ütemét, és más vírusoknál sebesebben hoz létre variánsokat – állapította meg a Molecular Biology and Evolution című tudományos lap pénteki számában közölt kutatás, melyet a Peter Doherty ausztrál járványkutató intézet vezetett.

A tanulmány részletesen bemutatja az új koronavírus „mutációs robbanásait”, mielőtt visszatérne a variánsok keletkezésének normális tempójához.

A vírus több száz variánsának genomját szekvenálta Sebastian Duchene és kutatócsoportja a Melbourne-i Egyetemről, hogy megértsék az aggodalomra okot adó variánsok, mint a delta vagy az omikron keletkezésének mechanizmusát. „Eleinte úgy véltük, a SARS-CoV-2 megnövelte az evolúciós sebességét, de valójában arra képes, hogy időszakosan gyorsuljon fel” – mondta Duchene.

Kimutatták, hogy az aggodalomra okot adó variánsok – köztük a béta és a delta – gyorsabban, hetek alatt mutálódtak, mint a korábbi változatok, melyek hónapok alatt keletkeztek. Megjegyezték, hogy az úgynevezett helyettesítési rátának – vagyis az új mutációk számának az egyes generációkban – négyszer gyorsabbnak kell lennie, mint a háttérsebesség, hogy a négy elemzett, aggodalmat keltő változat létrejöjjön.

„A delta például mindössze hat hét alatt alakult ki az eredeti formából” – magyarázta Duchene. Hozzátette, hogy a vírus erős természetes szelekciója az immunitás elkerülése érdekben, valamint a vírusátadások magas száma mind szerepet játszhat a gyors mutációs időszakok kialakulásában.

A tudósok szerint az eredmények kiemelik a genomkutatás fontosságát, hogy korán felismerhessék az új variánsokat. „Bármi, amit megtehetünk azért, hogy kevesebb vírus legyen forgalomban, segít mérsékelni az új variánsok valószínűségét” – mutatott rá Duchene.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.