Tech hvg.hu 2022. február. 24. 15:35

Hogy tudnak majd kommunikálni az ukránok, ha összeomlanak a mobilhálózatok? Például így

A fokozódó orosz invázió miatt Ukrajna lakossága alternatív eszközökhöz kénytelen nyúlni, hogy kapcsolatban maradjon szeretteivel. A technológiai fejlődés eredménye szerencsére itt is hasznosítható.

A Financial Times moszkvai tudósítója, Polina Ivanova is figyelemmel kíséri az orosz inváziót Ukrajnában. Az újságíró csütörtök délelőtti Twitter-bejegyzésében meghökkentő részletekről írt, miután Kijevben élőket kérdezett a továbbiakról.

Az ismeretlen megosztotta, hogy barátaikkal, családtagjaikkal egyelőre a Messengeren tartják a kapcsolatot, de ha a mobil- és vezetékes hálózatok is leállnak, alternatív megoldásokat kell majd igénybe venniük. Olyan kommunikációs lehetőségeket, melyek aktív internetkapcsolat nélkül is mennek.

Ilyen például a Bridgefy nevű üzenetküldő, amely a hongkongi tüntetők körében is igen népszerű. Használói internet nélkül kommunikálhatnak vele, valahogy úgy, ahogy az egykor szintén népszerű FireChattel is lehetett. Ez utóbbi már sajnos nem elérhető, de az elv, ami alapján működött, még igen: a felhasználók egy területen belül kis hálózatokat hozhatnak létre, amelyekre rácsatlakozva üzenhetnek egymásnak. Az app többféle üzenetküldési lehetőséget is kínál, de fontos, hogy a vevők egy 100 méteres területen belül mozogjanak.

A Bridgefy másik előnye, hogy a hagyományos mobilszolgáltatói hálózatokkal ellentétesen viselkedik: míg előbbiek túl sok felhasználó esetén hajlamosak belassulni, eldobni a jelet, az ingyenes appnál nem probléma, ha egyszerre tömegesen kapcsolódnak fel rá. A szolgáltatást külső szerv nem tudja blokkolni, sem pedig az operátor. Még katasztrófahelyzetben is megbízhatóan működhet. Az appot androidos készülékekre innen, iPhone-ra pedig innen lehet letölteni. A használatához mindenképp be kell kapcsolni a Bluetooth-t és a wifit is, még akkor is, ha a környéken nincs elérhető hálózat.

Az újságíróknak, aktivistáknak kitalált Briar ugyan csak Androidon működik, de így is sokan használják. Nagy előnye, hogy az üzenet szinkronizálása nem egy központi szerveren, hanem a készülékeken történik, az információáramlás pedig aktív netkapcsolat hiányában is biztosított. A szolgáltatás egy védett Tor-hálózatot használ az üzenet titkosításához, így védve a felhasználókat és kapcsolataikat a megfigyeléstől és a lehallgatástól. És a legjobb: ez is ingyenes.

Ha valaki képeket is küldözgetne, annak a Vojert érdemes megtekintenie. Az iPhone-okra elérhető, 6500 forintba kerülő appal hangüzenetek is továbbíthatók, névtelenül és akár internet nélkül is. A fejlesztő szerint programja ideális választás lehet olyan körülményeknél, amikor a rendes hálózatok nem vagy csak korlátozottan működnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?