Nagy mázli, hogy ma már nem élnek ilyenek.
Tengeri skorpiók ma már nem léteznek, amiért igazán hálásak lehetünk, hiszen félelmetes ragadozók voltak. E teremtményekből többféle is élt az ősidőkben, és most ausztrál kutatók rábukkantak egy eddig ismeretlen fajra – írta erről a CNet.
A kutatók egy fosszíliát vizsgáltak, amely a lap megfogalmazása szerint már hosszú ideje porosodott a Queenslandi Múzeumban. Az intézmény közleményében „hatalmas szörnyetegnek” nevezte a tengeri skorpiót, mivel a hossza az egy métert is meghaladhatta.
Az élőlény – amelynek a Woodwardopterus freemanorum nevet adták – a Theodore nevű ausztrál város környékén lévő tavakban vagy folyókban élt.
A fosszíliát eredetileg az 1990-es években fedezték fel, a múzeum viszont csak később, 2013-ban vizsgálta meg először. Aztán a koronavírus-járvány kitörésével a kutatóknak még több idejük lett, és újra megtekintették az állat maradványait.
Andrew Rozefelds, a Queenslandi Múzeum egyik munkatársa és kollégája úgy becsültek, hogy a fosszília nagyjából 252 millió éves lehet. Abban az időszakban a tengeri skorpiók már nem igazán éltek, így a Woodwardopterus freemanorum lehet az egyik utolsó ismert példánya ennek a fajnak.
A tengeri skorpiók a modern skorpiók és más pókfélék rokonai.
(Kiemelt képünkön az élőlényről készült fantáziarajz látható. Forrás: Queensland Museum/Alison Douglas)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.