Még 2021-re ígérték az 5G-s, fizikai billentyűzetes BlackBerry telefont, azonban nemhogy nem érkezett meg tavaly, hanem egyenesen úgy tűnik, egyáltalán nem lesz ilyen készülék.
A BlackBerry 2016-ban kiszállt az okostelefonok piacáról, miután az Android-alapú BlackBerry Priv, az első androidos „Berry” nem futott be igazán. Az okostelefon-márkák gyakran kiadják a licencüket más cégeknek, így a kínai TCL cég 2016 és 2020 között használhatta a nevet.
2017 elején úgy tűnt, hogy a KEYone piacra dobásakor a TCL egy versenyképes BlackBerry telefont szállított fizikai billentyűzettel. Nemcsak a fizikai QWERTY billentyűzet, hanem az akkumulátor élettartama is kiemelkedő volt, ami egy másik hagyomány a kezdetektől. Hiába voltak azonban a biztató jelek, az IDC szerint csak 850 ezer BlackBerry készüléket szállítottak ki abban az évben. A TCL újra megpróbálta a BlackBerry KEY2-vel, azonban az eszközön végzett módosítások (beleértve a továbbfejlesztett billentyűzetet is) sem hozták meg a várt sikert. Az utolsó csepp a pohárban a BlackBerry KEY2 LE volt, a KEY2 olcsóbb változata, gyengébb specifikációkkal, köztük 33 százalékkal kevesebb memóriával és kevésbé erős chippel, nos mondani sem kell, hogy nem voltak tőle elájulva a felhasználók.
Végül eljött 2020, és úgy tűnt, vége mindennek, azonban az utolsó pillanatban felcsillant egy reménysugár: az amerikai székhelyű OnwardMobility startup szállt be a TCL helyett. Az OnwardMobilitynek hasonló jogosultsága lett, mint anno 2016-tól a TCL-nek volt, így tervezhetett, fejleszthetett és forgalmazhatott BlackBerry márkájú telefonokat. Nemsokára már érkeztek is a hírek, hogy a BlackBerryvel és a Foxconn Technology Group leányvállalatával, a FIH Mobile-lal együttműködve új BlackBerry márkájú 5G-s, androidos, fizikai billentyűzetes telefon kiadását tervezi.
Bár manapság szinte már mindenki megszokta az érintőképernyős okostelefonokat, azért még mindig vannak olyan felhasználók is, akik előnyben részesítik a fizikai billentyűzetet. Ők kaptak most egy rossz hírt: sajnos sem idén, és nagy valószínűséggel később sem lesz fizikai billentyűzetes 5G-s BlackBerry okostelefon.
Daniel Bader, az Android Police munkatársa és Kevin Michaluk (a Crackberry alapítója) egymástól függetlenül arról számoltak be, hogy az OnwardMobility elvesztette Blackberry licencét. „A források szerint a BlackBerry tovább kíván távolodni okostelefon-gyártói korától, miután a hónap elején 600 millió dollárért eladta mobilszabadalmi portfóliójának fennmaradó részét” – idézi az ArsTechnica Daniel Badert.
Az OnwardMobility olyan vállalatnak tűnt, amelyik be tudja tartani az ígéreteit, leginkább a Foxconn FIH Mobile-val való együttműködésének köszönhetően. Egy január 6-i blogbejegyzésben külön felívják a figyelmet arra, hogy „nem haltak meg”, és a terv továbbra is egy „ultrabiztonságos 5G vállalati okostelefon (még mindig billentyűzettel!)" elkészítése. Az viszont sokatmondó, hogy a bejegyzésben még csak véletlenül sem említik meg a BlackBerry nevet, arról nem is beszélve, hogy azóta nagy a csönd.
Ide tartozik az is, hogy január végén a BlackBerry eladta mobil- és üzenetküldési szabadalmait a Catapult IP Innovations nevű cégnek (egy úgynevezett szabadalmi trollnak), amelynek nincsenek termékei, és rengeteg adósságot vállalt magára a szabadalmak megvásárlásával. Ha a Catapult terve az, hogy a BlackBerry szabadalmait a potenciális jogsértők beperlésével pénzzé tegye, akkor érthető, hogy a BlackBerry el akar határolódni a hamarosan kezdődő és akár évekig tartó bírósági huzavonától.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.