Tech hvg.hu 2022. február. 10. 09:03

Könnyesre használunk néhány emojit – íme a 10 legnépszerűbb

Bár az Emojipedia a twitterezők emoji-használatából készítette el 2021 legnépszerűbb hangulatjeleinek a listáját, sok az egyezés a Unicoda konzorcium adataival.

Sohase használtak még annyi hangulatjelet globálisan, mint 2021-ben, ami érthető, ha ki-ki belegondol, hogy hány nevető fejecskét, feltartott hüvelykujjat, szívet illesztett már be üzeneteibe.

Az Emojipedia (az a webhely, amelyik dokumentálja az emoji karakterek jelentését és általános használatát a Unicode szabványban) a Twitter-üzenetekben elküldött hangulatjeleket vizsgálta. Kiderült például egy tavaly decemberi rekord: az elküldött összes üzenet 21,54 százaléka tartalmazott legalább egy emojt a Unicode konzorcium által jóváhagyott 3633 jelből.

Népszerűségi listát is felállítottak a 2021-ben összegyűjtött több mint 386 millió tweet alapján. És bár a sorrend havonta változott, a tíz hangulatjel állandó maradt a listán, szemben 2020-szal, amikor összességében 13 emoji közül került ki a top 10-es lista. Az Emojipedia befutója a hangosan síró arc lett (talán mert összességében 2021 azért nem volt a legvidámabb év), amelyet a könnyes nevetés, illetve a könnyező arc követett. De ott van a tíz legnépszerűbb között a nevetéstől a padlón guruló arc, a piros szív és az imára kulcsolt kéz is.

Top 10 emoji a Twitteren 2021-ben
Emojipedia

Azt azért az Emojipedia is megjegyzi, hogy más platformon változhat a top 10-es lista, és ezt a Unicode adatai is alátámasztják. Náluk a sírva nevető arc viszi el a pálmát, míg a hangosan síró csak az ötödik helyre futott be.

Az eredmények eltérése cseppet sem meglepő, hiszen maga a platform, illetve a szövegkörnyezet is meghatározhatja az emoji-használat jellegét. Ennek ellenére feltűnő a hasonlóság azon emojik között, amelyek mind az Emojipedia, mind a Unicode felmérésben a legnépszerűbbek.

Hogy mennyire függ össze az emoji-használat a napi aktualitásokkal, azt jól mutatja, hogy például 2020-ban, a Covid-19 elleni vakcinák bejelentése után gyakorivá vált a fecskendő jel használata, és a gyakoriság 2021 első hónapjaiban sem változott, végül az emoji használata augusztusban érte el a csúcsot. Érdekes adalék az is, hogy mintha a tavalyi év második felében a Twitter megunta volna a világjárványt, legalábbis visszaszorult a mikroba és az orvosi maszkkal takart hangulatjel használata.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.