Tech hvg.hu 2022. február. 08. 14:03

Egymás sebeit is ellátják a csimpánzok, „gyógyszert” is használnak hozzá

Mintegy 15 hónapon át figyelték meg a kutatók a gaboni csimpánzokat, a 45 fős csapat pedig ez idő alatt 19 alkalommal kezelt valamilyen sebesülést.

A modern orvoslásban ma már egyértelmű, hogy ha valaki egy kisebb sérülést szerez, akkor elsőként fertőtleníteni, majd bekötni kell a sebet. A németországi Osnabrucki Egyetem tudósai viszont kíváncsiak voltak arra, hogy a legközelebbi rokonainknál, a csimpánzoknál miként is működik a gyógyítás – és igen érdekes dolgot fedeztek fel.

A Current Biology című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a tudósok a gaboni megfigyelések során arra lettek figyelmesek, hogy ha egy csimpánz megsérül, akkor a sebére összezúzott rovarokat tesz az állat. Sőt, nemcsak a saját sebeiket kezelik így, hanem akár a társaikét is – összegzi a publikációt a Guardian.

Pixabay / mtanenbaum

Ez utóbbi észlelés azért is fontos, mert a tudományos világban komoly vita folyik arról, hogy a csimpánzok – és általában véve az állatok – mennyire képesek egymást önzetlenül segíteni.

A projekt még 2019-ben kezdődött, amikor azt vették észre a szakemberek, hogy a Suzee nevű nőstény csimpánz egy sebet vizsgálgat a felnőtt fia lábán. Ekkor hirtelen elkapott egy rovart a levegőben, a szájába vette, összeroppantotta, majd azt a sebre kente. Miután kihúzta a rovart a sebből, még kétszer használta azt.

A kutatók ezután egy 45 fős csapatot kísértek figyelemmel a következő 15 hónap során, és azt vették észre, hogy legalább 19 alkalommal alkalmazták ugyanezt a módszert magukon. Két alkalommal pedig azt figyelték meg, hogy egy vagy több csapattag ugyanezt teszi a társaival. A sérülések a csoporton belüli, vagy egy másik csoporttal való összetűzésből származtak.

Érdekes kísérlet: érezhetően idegesek lesznek a majmok, ha rossz a nyelvtan

Már negyvenmillió éve léteztek a beszéd alapkövei, az ember és a majom közös elődei is ismerték a komplex nyelvi szerkezetek bizonyos szabályait - állapította meg a Zürichi Egyetem (UZH) Összehasonlító Nyelvtudományi Intézete egy mesterséges nyelvtan segítségével.

Simone Pika, az Osnabrucki Egyetem biológusa szerint mindez azt mutatja, hogy a csapattagok között nagyon erős a bizalom, és tudják, hogy az összezúzott bogártól jobban lehetnek.

Hogy pontosan milyen rovart használhattak, azt a kutatók nem tudták beazonosítani. Pika szerint ugyanakkor gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmazhatnak, amelyek nyugtató hatással vannak a sebre. Az közismert, hogy bizonyos rovarok gyógyító hatással bírnak, így a szakemberek most arra koncentrálnak, hogy kiderüljön, pontosan milyen rovart alkalmaztak.

Korábban madarakat, medvéket, elefántokat és más állatokat is megfigyeltek már, amint növények segítségével gyógyították magukat. A csimpánzok azonban egymás kezelésére is képesek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.