A brit kutatók 36 önkéntes bevonásával vizsgálták a vírus természetét.
A brit Oxfordi Egyetem még 2021 tavaszán kezdett egy érdekes kísérletbe: olyan önkénteseket kerestek, akiket koronavírussal fertőzhetnek meg. Az ellenőrzött keretek között zajló kutatás azóta is tart, sőt, nemrég újabb önkéntesket kerestek a projekthez. Eközben egy másik, ugyanilyen kísérlet is indult az Imperial College London vezetésével, melynek első eredményeit most tették közzé.
A kutatás során megállapították, hogy a vírust elkapó embereknél két napon belül már megjelentek a tünetek, és több mint egy héten át voltak fertőzőek. A vizsgálat során egyetlen önkéntesnél sem alakult ki súlyos megbetegedés, bár voltak olyanok, akik hónapokkal később sem éreztek szagokat.
A kutatás 36 önkéntes bevonásával történt: mindannyian egészségesek, 18 és 30 év közöttiek voltak. A fertőzés után két héten át karanténban figyelték meg őket.
Magyar kutatók bizonyították be: minél idősebb valaki, annál kevésbé védi meg a Sinopharm-vakcina a koronavírustól
A megbetegedés ellen kevésbé hatékony a Magyarországon is használt kínai vakcina, a halálozások megelőzésében viszont jól teljesít. A perui egészségügyi dolgozók nagy valószínűséggel harmadik oltást kapnak, amint a lakosság átoltottsága elég magas lesz.
Az önkéntesek fele kapta el a fertőzést, majd két nap múlva már jöttek a tünetek. Ez rövidebb lappangási időt jelent a jelenleg elfogadott 4-5 napos időszaknál. A résztvevők átlagosan az ötödik napon voltak a legfertőzőbbek, ekkor hordozták magukban a legtöbb vírust. Kilenc nappal a fertőzés után még mindig fertőzőek voltak, de volt olyan is, aki még 12 nappal később is át tudta volna adni másoknak a kórokozót – összegzi az eredményeket a Gizmodo.
Az önkéntesek mindegyike legfeljebb enyhe tüneteket tapasztalt: orrfolyást, tüsszögést, torokfájást. A tüdő egyik esetben sem károsodott, és nem alakultak ki súlyosabb szövődmények sem.
Tizenhárman elvesztették a szaglásukat, közülük hárman még három hónappal később sem éreztek illatokat – igaz, ez a helyzet az idő előrehaladtával javult.
Megdöbbentő eredmény mutatja, mennyire terjed a koronavírus maszk nélkül
A göttingeni Max Planck Intézet tudósai megnézték, mekkora az esély megfertőződni a koronavírussal, ha nincs rajtunk arcmaszk.
A kísérlet körül egyébként komoly vita folyt, hogy mennyire lehet lefolytatni egy ilyet akkor, amikor egyébként is tombol a járvány. A szakemberek végül azzal érveltek, hogy a kísérletek biztonságosan végrehajthatók: az önkénteseket nem a világban terjedő (eredeti) változattal fertőzték meg, hanem a kórokozó egy tükörképével, ami az ilyen kísérletekhez is alkalmas, emellett pedig a vizsgálat egész ideje alatt magasan képzett orvosok figyelték őket. Ennek köszönhetően – vélték a szakemberek – felbecsülhetetlen információkat lehet szerezni a vírus természetéről. Ez pedig jelentős mértékben segítheti a védekezést.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.