Kutatók egy már létező adatbázisban megtalálható információkat elemeztettek egy olyan hálózattal, ami elképesztő teljesítménnyel rendelkezik. A munka nem volt hiábavaló: a többi közt kilenc, eddig ismeretlen koronavírus is feltűnt.
Egy nemzetközi kutatócsoport egy komoly együttműködés eredményeként csaknem tízszer annyi új RNS-vírust fedezett fel, mint amennyi korábban ismert volt. Ezek között – írta erről a Tweak Town – kilenc újfajta koronavírus is volt.
A munka oroszlánrészét, amelyről a Nature tudományos szaklapban jelent meg tanulmány, egy számítógép-hálózatra bízták. A Serratus Project mögött álló rendszer 20 millió gigabájtnyi nyilvánosan elérhető génszekvencia-adatot ellenőrzött, amelyhez összesen 5,7 millió biológiai minta tartozott. Ez utóbbiakat 13 év alatt gyűjtötték össze és osztották meg egymással a világ kutatói. A minták igen változatosak: van köztük jégdarab és vadon élő állatoktól származó ürülék is.
A rendszer a vizsgálat során egy olyan specifikus gént keresett, amely egy RNS-vírus jelenlétére utal. A Serratus Project kutatói végül 132 ezer RNS-vírust találtak, ami annak fényében különösen izgalmas, hogy eddig 15 ezer volt ismert.
Artem Babaian, a csoport vezetője úgy becsült: a hálózat nélkül, és egy hagyományos szuperszámítógéppel is jóval több mint egy évbe, emellett több százezer dollárba került volna egy ehhez hasonló elemzés. A Serratus ezt azonban 11 nap alatt megoldotta, a költségek pedig 24 000 dollárt tettek ki.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.