Tech hvg.hu 2022. február. 01. 09:03

Rájöttek a D-vitamin egy nagyszerű hatására

Bostoni kutatók most először tártak fel ok-okozati kapcsolatot arra vonatkozóan, hogy a D-vitamin szedése segíthet csökkenteni az autoimmun betegségek kialakulásának kockázatát.

A tudományos élet szereplői, illetve az orvosok eddig is jó véleménnyel voltak a D-vitaminról, melyről az is elterjedt, hogy segíthet csökkenteni az autoimmun betegségek kialakulásának kockázatát. Ok-okozati összefüggést soha nem sikerült felmutatni, nemrég azonban ez is megtörtént – számol be a New ScientistBritish Medical Journal (BMJ) orvosi lapban közölt eredményekről.

„Állatkísérletekből tudjuk, hogy a D-vitamin mindenféle csodálatos dolgot tesz az immunrendszerrel. De azt még soha nem bizonyítottuk, hogy a D-vitamin fogyasztás megelőzheti az autoimmun betegségeket” – idézte a tudományos híroldal Karen Costenbadert, a bostoni Brigham and Women's Hospital munkatársát.

A kutatás során Costenbader és kollégái véletlenszerűen két csoportra osztottak közel 26 ezer, 50 vagy annál idősebb amerikait, akik vagy valamilyen D-vitaminos kiegészítőt, vagy placebót kaptak. A kutatók nagyjából öt éven át vizsgálták a résztvevőket. A szakértők három eltérő betegségre, a reumatoid artritiszre (RA), az autoimmun pajzsmirigybetegségre és a pikkelysömörre (psoriasis) koncentráltak tanulmányukban. Az eredményekből az derült ki, hogy

napi 2000 nemzetközi egység (NE) D-vitamin 22 százalékkal csökkentette az autoimmun betegségek kialakulását a placebóhoz képest.

Az nem világos, hogy a D-vitamin miként előzi meg az autoimmun betegségeket, de Costenbader szerint rengeteg forgatókönyv létezik. A szakértő ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a napi 2000-es egység nem ajánlható mindenkinek, és szerinte mindenképp értesíteni kell róla az orvost, ha valamilyen étrend-kiegészítőt fogyasztunk. Előfordulhatnak ugyanis olyan okok, amik miatt nem tanácsos szedni azokat.

Új orvostudományi ajánlást adtak ki a D-vitamin szedésére

A D-vitaminról - főleg a járványhelyzetben - és annak fontosságáról rengeteget hallhattunk az elmúlt években, de az már kevésbé ismert tény, hogy milyen fontos része a csontképződésnek ez a hormon: a kalcium mellett a csontritkulás (oszteoporózis) bázisterápiájának tekinthető. Nyáron a napfény segít abban, hogy elegendő D-vitaminhoz jussunk, de ezek a raktárak - megfelelő pótlás nélkül - rendszerint télen kiürülnek.

A kutatók most arra készülnek, hogy kiterjesztik a kísérletet. Ennek célja, hogy kiderüljön, vajon meddig tartanak a vitamin által mérhető előnyök. Abban reménykednek, hogy egy újabb kísérletet is elindíthatnak, de egy már jóval fiatalabb csoporttal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.