Érthetően az egekig magasztalta a MediaTek a múlt év végén bejelentett Dimensity 9000 lapkakészletét, amely egyre több mérésben bizonyítja, ott a helye az élvonalban. De mi a helyzet, ha a Qualcomm legújabb chipsetjével mérkőzik meg?
Merész állítással mutatta be még decemberben a tajvani MediaTek új, csúcskategóriás lapkakészletét a Dimensity 9000-et. Azt mondta róla, hogy nem lesz ennél jobb lapkakészlet 2022-ben. A processzorral végzett első mérések igazolták is ezt, azonban akkor még nem lehetett összehasonlítani az ősi riválissal, a Qualcomm 2022-re szánt áramkörével.
Időközben ez is megjelent, sőt míg a MediaTek lapka valós teljesítményéről nem lehet tudni, addig a Snapdragon 8 Gen1 már több telefonban (pl. Moto Edge X30, Xiaomi 12) is bizonyít. Az egyik youtuber azonban megtehette az összevetést, miután kapott egy MediaTek Dimensity 9000 mérnöki prototípus telefont a tajvani chipgyártótól.
A Notebookcheck beszámolója szerint ez az „okostelefon" alig több, mint a nyomtatott áramkörök és a képernyő ötvözete, és még hűtőmechanizmusa sincs. Azonban elindítható rajta az Android, és megmutathatja, mire képes a Dimensity 9000 benchmarkokban és valós tesztekben.
A Geekbenchben a lapka 1287 egymagos és 4474 és többmagos pontszámot ért el. Az előbbi egy hajszállal felülmúlja a Snapdragon 8 Gen1 egymagos teljesítményét, utóbbi viszont majdnem 17 százalékkal több annál. És bár elég fals összehasonlítani az androidos és az iOS-es világot: a Dimensity 9000 többmagos teljesítményben felülmúlja az A14 Bionicot, viszont nem veri meg az A15-öt.
Kicsit más a helyzet a GPU oldalán. A Snapdragon 8 Gen1 Adreno 730-a felülmúlja a Mediatek Dimensity 9000 ARM Mali G710-MC10-ét egy valós Genshin Impact tesztben. A teljesítménybeli különbség azonban minimálisak, és a MediaTek áramköre lényegesen kevesebb energiát fogyaszt. S ha már az energiahatékonyság szóba jött: sokan biztosak voltak abban, hogy a Dimensity 9000 nagy hasznot húz majd a TSMC 4 nm-es technológiájából. Ez a jóslat pontosnak bizonyult, amit a lapkakészlet energiafogyasztása is megerősít. Csúcsterhelés mellett mindössze 9,8 W-ot vett fel az összes magon, és 3,5 W-ot egyetlen magon, ami jelentősen alacsonyabb, mint a Snapdragon 8 Gen1 11,2 W-os (4,2 W egymagos) teljesítményfelvétele.
Azt sem szabad szem elől téveszteni, hogy a teljesítménykülönbség valószínűleg még nagyobb lehet, ha nem egy ilyen „mezítelen” telefonról lesz szó, és a valódi modellekben megfelelő hűtési mechanizmusokat, optimalizálásokat és illesztőprogramokat alkalmaznak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.