Tech Balogh Csaba 2022. január. 26. 11:00

Magyarországra is megjött a legjobb fotókat készítő telefon – íme a Huawei P50 Pro

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Szebb fotókat csinál, mint bármelyik másik mobil – mondja róla a Huawei. És tényleg – teszi hozzá a legkomolyabb független tesztlabor. Bemutatkozott Európában is a Huawei új telefonja, a P50 Próval a gyártó végre visszatért a csúcskategóriába. Mellé megérkezett a hajlítható képernyő kagylótelefon, a P50 Pocket is.

Tíz éve már, hogy a Huawei elindította P-szériáját, melynek oroszlánrésze volt abban, hogy a vállalat bekerüljön a komolyan vehető okostelefon-gyártók körébe. A sorozat legújabb tagja már tavaly nyáron debütált Kínában, szerdán pedig az európai piacra is bejelentette a vállalat.

Az IP68-as szabvánnyal igazoltan por- és vízálló készüléktest mutatós, a nálunk arany színben járt mobil fehér-ezüst, fekete és rózsaszín kivitelben is elérhető. A hátlapot egy dupla kamerasziget töri meg. Szerintünk jól mutat, de elképzelhető, hogy csak azért, mert szakmai ártalomként hozzászokott a szemünk mindenféle megoldásokhoz. Aki nem nézeget napi szinten új mobilokat és szabadalmakat, annak elsőre talán furcsán hat majd a Huawei által választott megoldás.

Huawei

Örvendetes, hogy a gyártó csomagol egy szilikontokot a készülékhez – nem mellesleg rögtön védőfóliával kapjuk a képernyőt is –, viszont egy kicsit jobban odafigyelhettek volna rá, ha már adják. A tok a kamerasziget körül nem eléggé vastag ahhoz, hogy „túllógjon” a kitüremkedésen, így ha asztalra tesszük a telefont, akkor továbbra is hozzá-hozzáérnek a körlapok az asztal síkjához.

Az előlapot majdnem teljes egészében a 6,6 hüvelykes képernyő uralja, mely körül vékony káva, felső részén pedig a szokásos kameralyuk foglal helyet. AZ OLED technológiájú panel 1228x2700 pixel felbontású 120 Hz-es képfrissítéssel dolgozik – ennek beállítása esetén valamivel többet fogyaszt, viszont a mozgások érezhetően gördülékenyebbek lesznek rajta.

Ez utóbbin persze sokat segít a Qualcomm Snapdragon 888-as processzor is. Ennél ugyan létezik már egy picit gyorsabb (888+), de a kettő között annyira pici a különbség, illetve a harmadik helyezett annyival le van tőlük maradva, hogy aki a P50 Prót választja, megnyugodhat: csúcsteljesítményt kap a pénzéért.

Huawei

Mínusz 5G, ahhoz a technológiához ugyanis az amerikai embargók óta nem kap hozzáférést a Huawei. Korábban már megírtuk, a helyzet pedig azóta is így áll: az 5G hiánya Magyarországon a gyártónak csak presztízsprobléma, a felhasználóknak pedig főleg papíron lehet gond, a gyakorlatban nem nagyon. Az ország jelentős részén csak mutatóban elérhető a hálózat, így aki másfél-két évente lecseréli a mobilját, az nem kerül igazán hátrányba a többiekhez képest akkor, ha most még egy 5G nélküli modellt választ.

A jövőállóságot tekintve problémásabb a 8 GB RAM, amely lehetne másfélszer ennyi. A 256 gigányi tárhely, amellyel a hazai piacra kerül a mobil, a legtöbbek számára elégséges lesz – de azért a világ legjobb kamerájával érkező telefon esetében igazán lehetne 512 GB-os opció, hogy kényelmesebben férjenek rá a fotók, videók.

Mire is képes a legjobb kamerájú okostelefon?

A világelsőséget nem mi állítjuk, hanem a DXOMARK, a hosszú évek óta megbízható és hiteles eredményeket szállító tesztlabor. Méréseik, vizsgálataik alapján a 144 pontot adtak a P50 Prónak. Összehasonlításként szemezgetünk a toplistáról: a Xiaomi Mi 11 Ultra 143 ponttal a második,  míg az Apple aktuálisan legütősebb készüléke,  iPhone 13 Pro Max 137 pontot kapott, a Samsung Galaxy S21 Ultra fotós képességeit viszont már csak 123 pontra értékelték a vizsgabiztosok.

Huawei

Amit mi állítunk, amögött nem laboratóriumi mérések vannak, hanem a szemmérték: a P50 Pro valóban szép fotókat csinál. Ebben a szoftveres okosságok mellett négy lencse van segítségére: egy 50 megapixeles (f/1.8 rekeszértékű) színes kamera mellett egy 40 megapixeles (f/1.6) monokróm, egy 13 megapixeles (f/2.2) ultraszéles látószögű és egy 64 megapixeles (f/3.5) kamera kapott helyet. A Leicával közösen kidolgozott kameraszett 50 és a 64 megapixeles elemeit optikai képstabilizátorral erősítette meg a gyártó.

A Huawei P-szériás mobiljai régóta híresek zoomolási képességeikről. A P50 Pro esetében 3,5x optikai zoomot kapunk, amely szoftveres trükközéssel 200x-osra javítható. A skála vége felé természetesen már képzaj, homályosság formájában látható nyomai vannak a szoftveres beavatkozásnak.

Igen sok számot felsoroltunk, most már jöjjenek azok, amik nemcsak a szavaknál, hanem még a számoknál is többet mondanak: maguk a képek.

Az alábbi fotókat ugyanonnan készítettük, a „legtávolabbi” képen a széleslátószög eredménye, a következőn az alapkép, a többin pedig a 3,5x-es és 10x-es zoomolás eredménye látható.

hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu

Ugyanez a helyszín este, éjszakai módban fotózva, ismét ráközelítésekkel.

hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu

Az alábbi sorozat képeit szintén ugyanolyan távolságból készítettük.

hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu

Ugyanilyen sorozat más helyszínen, más színvilággal, más távolságokkal.

hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu

És egy kis színes.

hvg.hu
hvg.hu

A tesztképek eredeti felbontásban letölthetők egy 110 megabájtos .zip fájlban innen.

„Te vagy töltésben”

A kapcsolódási lehetőségek körében ott a Wi-Fi 6 és a Bluetooth 5.2 szabvány, NFC is van a fedélzeten. Vezetékes csatlakozója az iparági sztenderd USB-C.

A Huawei nemcsak ebbe illő kábelt, hanem töltőfejet is csomagol a mobil mellé, mellyel 66 wattos gyorstöltési lehetőséget ad. Jó hír, hogy aki vezeték nélkül töltené a P50 Prót, annak nem kell beérni a piacon szokásos 15-25 wattos szinttel, a Huawei saját, SuperCharge nevű rendszerén belül az 50 wattos vezetékmentes töltést is támogatja.

Huawei

A 4360 mAh-s akkumulátor nagyjából másfél napon át húzza, az egynapos használatra kifejezetten törekedni kell. Amikor lemerül, akkor az említett vezetékes  töltővel háromnegyed óra alatt teljesen feltölthető a telep.

Valami fáj

A P50 Pro újabb példája annak, hogy Huaweinél sokat dolgoznak a hardveresek, de nem eleget a szoftvermérnökök. Közel három évvel az amerikai embargó bejelentése után a legjobb indulattal is nehéz másra gondolni, amikor az ember szembesül vele, hogy a korábban piaci dominancia közelébe érő vállalat még mindig nem képes saját operációs rendszerével kiadni egy telefont Európában. Azzal az operációs rendszerrel, amelyről már három éve is azt mondták, hogy lényegében készen van.

Hát nincs.

A Harmony OS csak annyira van rendben, hogy a kínai piacra be merték vezetni – és ott szépen növöget is –, de annyira nincsen, hogy az európaira is. A P50 Pro január közepén tartott előzetes sajtóbemutatóján továbbra is csak annyi volt az ígéret, mint ami egy éve ilyenkor is: dolgoznak az ügyön, és majd nekünk, újságíróknak szólnak először. (Ugyanitt: ha mindenki nyer, akkor senki sem veszít; a fekete szín nem úgy néz ki, mint a fehér satöbbi.)

Ennek ellenére, ezzel együtt

Így aztán nem igazán van stabil alap, amelyre az új világot építeni lehetne, még mindig az ideiglenes megoldásnak tekinthető Androidféleség játszik, csak épp az Android java nélkül. Ennek használhatósága felhasználóként eltérő lehet, erről részletesen is írtunk nemrég.

Aktuális kipróbálásunk során minden szükséges alkalmazást telepíteni tudtunk a mobilra. Nagyobb részüket az Huawei-féle AppGalleryből, az onnan megoldhatatlan, de a legtöbbek életében közműnek számító Facebook-Messenger-Instagram triót pedig a megbízható APKPure alkalmazásbolt installálása után annak tárházából.

Hogy gyakorlati playlisttel is szolgáljunk, a két appboltot használva tesztünk során hibátlanul települtek és működnek az alábbi appok:

  • Bolt
  • Curve
  • EESZT
  • Facebook
  • Facebook Messenger
  • Google Drive
  • HERE Maps
  • HVG
  • Instagram
  • Microsoft Office
  • OTP
  • Spotify
  • Twitter
  • Viber
  • VLC
  • Wolt
  • WPS Office

Kellemetlen, hogy a teszt alatt legfrissebbnek számító szoftverrel nem tudtunk videót lejátszani a gyári videós alkalmazással – olyan engedélyt kért, amit a készülék sehol nem ajánlott fel.

Konklúzió

+: szép készülékház, mutatós kijelző, kényelmes és jól használható felhasználói felület, remek kamera, korrekt üzemidő, gyorstöltési képesség, töltőfej a dobozban.

: nem teljes értékű Android, nincs Play áruház, nincs Google-támogatás, bütykölni kell az alkalmazásokon, nincs 5G, „valamit valamiért” alapon lehetne 100-150 ezerrel olcsóbb.

A P50 Prót lehet androidos telefonként reklámozni, csak éppen felesleges. Technikailag megoldható rá majdnem minden, de ott van az a bizonyos „de”: vagy az átlagfelhasználói szintet meghaladó tudás, vagy pedig egy segítőkész és türelmes családtag, barát szükséges hozzá, hogy vérbeli androidos telefon legyen belőle.

Akinek (a környezetében) nincs ilyen tudás(a), az nem ezt a droidot keresi.

Akinek viszont rendelkezésre áll némi segítség vagy saját tudás, annak a Huawei P50 Pro egy szép és jó hardvert nyújt a mindennapokhoz, valóban kivételes fotózási képességekkel.

Ebből az alapállásból kellene nyernie a – február 1-jétől előrendelhető, február 20-án megjelenő – 450 ezer forintért boltokba kerülő készüléknek. Továbbra is kár, hogy a gyártó nem kíván engedni az árból az átszoktatásért, megszoktatásért cserébe. Aki ezt az akadályt szívesen és könnyen veszi, az viszont nem panaszkodhat az árcédulára: ma az okosmobilos piacon ennyibe került egy csúcstelefon. Igaz, az összes többi 5G-s.

A P50 Pro mellett a Huawei az európai piacra is bevezeti a P50 Pocketet, melyről debütálásakor itt írtunk. A hajlítható képernyős készülék 500 ezer forintos áron kerül a magyar piacra.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.