Még 2009-ben szabott ki az Európai Bizottság 1,06 milliárd eurós büntetést az Intelre, fizetnie azonban máig nem kellett a cégnek. És lehet, hogy soha nem is kell majd.
Mintegy 13 év után úgy tűnik, az Intel – egyelőre – győzelemre áll Európai Bizottsággal szemben.
Az EU Bíróság alatt működő Törvényszék nemrég hatályon kívül helyezte azt a 2009-ben hozott ítéletet, amely 1,06 milliárd eurós büntetést szabott ki a vállalatra.
Az Engadget beszámolója szerint a Bizottság 2009-ben megállapította, hogy az Intel visszaélt a piaci erőfölényével akkor, amikor előnyöket kínált a gyártóknak, például a HP-nak, a Dellnek és a Lenovonak, ha AMD helyett Intel-processzorok kerülnek a gépekbe.
Az Intel még akkor élt a fellebbezéssel, ám 2014-ben a Törvényszék helybenhagyta a döntést, mert szerinte az Intelnek kész terve volt arra, hogyan golyózza ki a piacról az AMD-t. Az Európai Unió Bírósága azonban 2017-ben újbóli vizsgálatot rendelt el, és visszaküldte az ügyet a Törvényszék elé. Az indoklás szerint korábban az Európai Bizottság nem vizsgálta, a módszer milyen mértékben érintette az AMD-t a piacon.
Az Intel és az AMD együtt csináltak egy chipet, ami minden más processzort lever
Komoly számítási teljesítményt szuszakolt 8. generációs hibrid processzoraiba az Intel, mely az örök riválisnak számító AMD-vel közösen készítette el főként laptopokba szánt újdonságát. A CPU-val és GPU-val egyaránt rendelkező egységek igazi kis erőgépek, ha az Intel nem túloz, nagy változás jöhet a notebookok piacán.
A Törvényszék most megjelent határozata értelmében a korábbi vizsgálatok alapján nem lehetett megállapítani, hogy az Intel módszere versenyellenes lépés volt-e, és volt-e bármilyen negatív hatása az AMD-re nézve. Ezek szerint nem lehet megállapítani azt sem, hogy mekkora bírsággal kellene sújtani az Intelt.
A The Wall Street Journal értesülései szerint azonban a döntés ellen még fellebezhet az AMD, és ha ez megtörténik, folytatódni fog az ügy.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.