Tech hvg.hu 2022. január. 21. 09:41

A Pfizer-főnök kiragadott szavai jól mutatják, milyen könnyen terjedhetnek az oltásokról szóló álhírek

Egy kanadai buszsofőr a BBC-nek mesélte el, hogyan vált majdnem a koronavírus elleni vakcinákról álhíreket terjesztő csoport áldozatává egy félreérthető mondat miatt.

A koronavírusról és az oltásokról is rengeteg álhír terjed a közösségi médiában. A jelenség már ismert, ám az kevésbé, hogy miként kerül kapcsolatba valaki a félinformációkkal, és mi zajlik le benne ilyenkor. Ezt mutatja be a BBC egy kanadai buszsofőrön keresztül, aki majdnem beleesett az álhírterjesztők csapdájába.

Az egész a Pfizer vezérigazgatójának, Albert Bourla szavaival kezdődött. Elterjedt ugyanis egy videó, annak szövegkörnyezete miatt pedig úgy tűnt, hogy a Pfizer oltása egyáltalán nem jó az omikron ellen. Nagyon fontos hozzátenni, hogy a felvétel egy beszélgetés kiragadott részét tartalmazta, ami így könnyen félreértéseket szült. A videó pedig önálló életre kelt, és szélsebesen terjedt a Twitteren.

Itt futott bele a Jerome nevű férfi is, egy québeci buszsofőr. Ő a mikroblogot elsősorban sporteredmények követésére használja. Így aztán nagyon meglepődött, amikor szembe találta magát a különös felvétellel. A férfi a BBC szerint nem járvány- vagy oltásszkeptikus, ám mégis aggasztónak találta azt, amit látott. Fel is tette a kérdést a saját profiljában megosztott bejegyzésben: ha ez a videó valóban arról szól, amit sugall, úgy nem kellene, hogy a hatóságok intézkedjenek?

Amint a kérdés, illetve a poszt kikerült a netre, Jeromot ismeretlenek kezdték el bombázni gyanús üzeneteikkel. Ők valamennyien járványszkeptikusok, oltásellenesek voltak, akik válogatott megjegyzéseket fűztek a megosztott tartalomhoz. Volt, aki megdöbbenését fejezte ki, amiért a férfi csak most „ébred fel”.

A BBC szerint a kanadai buszsofőr nem tartja magát becsaphatónak, és általában óvatos az interneten látott dolgokkal kapcsolatban. Hamar rá is jött, hogy a videó, amit látott a Pfizer főnökéről, nem teljes, és ahhoz, hogy véleményt alkothasson róla, a teljes szöveget ismernie kellene. Időközben a gyógyszergyártó is közleményt adott ki az ügy miatt, hangsúlyozva, hogy a videóval elterjedt szavakat egész máshogy kell értelmezni.

Azóta pedig kiderült, hogy a vakcina nagyon is véd a súlyos megbetegedés ellen, és még fél évvel a második dózis után is 50 százalékkal képes csökkenteni ennek kockázatát az omikronnal szemben.

Három hónap után ez az arány 70 százalékos a BBC szerint.

Jeromot ettől függetlenül rengeteg oltásszkeptikus bombázta saját „igazáról”, köztük interjúkból összevágott szövegekkel. Ezek közt pedig olyan is akadt, amik egyáltalán a koronavírus elleni oltásokkal foglalkoztak. A szövegkörnyezet azonban mégis ezt sugallta. A buszsofőr szerint soha korábban nem kapott ennyi értesítést idegenektől. Akik között olyan is akadt, aki közösséget ígért neki, ha követi őt. Az ismeretlen eközben testvérnek szólította őt. Az eset saját bevallása szerint ráébresztette arra, hogy milyen könnyen manipulálhatók az emberek hamis információkkal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés