Az MIT kutatói és egy izraeli orvosi intézmény közös erővel vizsgálta meg, hogyan lehet hatékonyan fertőtleníti és ezáltal ismét biztonságosan viselni az N95-ös, itthon FFP2 jelzésű maszkot. A kulcsszó a hidrogén-peroxid.
A koronavírus-járvány sok országban villámcsapásként érte az egészségügyet, mivel az ápolók és orvosok nem rendelkeztek elegendő arcmaszkkal, amelyek a védekezés egyik legfontosabb eszközei. Több helyen ezért kísérletek kezdődtek, hogyan lehet nagy hatékonysággal, megfelelően fertőtleníteni ezeket, hogy egy újabb szállítmányig is viselni lehessen a maszkokat. Itt jön a képbe az izraeli orvosi intézet, a Beth Israel Deaconess Medical Center, illetve az amerikai MIT (Massachusetts Institute of Technology) közös kutatása.
A két intézmény arra keresett választ az IFL Science szerint, hogy hogyan lehetséges úgy kifertőtleníteni a maszkokat, hogy azokat akár többször is újra felvegyék a szakemberek. A kutatók ehhez az N95-ös arcmaszkot vizsgálták, amely itthon – illetve Európában – FFP2 néven érhető el. (A kutatás csakis erre a maszktípusra szorítkozott, a sima, sebészeti védőeszközöket nem nézték.) A vizsgálat arra jutott, hogy a maszkokat hidrogén-peroxid párologtatásával érdemes fertőtleníteni, mert úgy a későbbiekben is elég hatékonyak maradnak. Az eljárás ráadásul nem egy-kétszer megismételhető: adott esetben akár 25-ször is elvégezhető, még tovább növelve egy-egy ilyen arcmaszk élethosszát.
A tanulmány szerzői – akik megállapításaikat az American Journal of Infection Control című folyóiratban tették közzé – most azt akarják elérni, hogy a gyakorlatot olyan egészségügyi intézményekben is véghez lehessen vinni, ahol korlátozott erőforrásokkal dolgoznak. A kutatók szerint a módszer környezetvédelmi szempontból sem utolsó, hiszen azáltal nem keletkezik annyi hulladék.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.