Tech hvg.hu 2022. január. 13. 10:33

Elkészült a világ legkisebb antennája – DNS-ből

Ezerszer vékonyabb, mint az emberi hajszál, de a DNS-ből épített antenna így is képes észlelni a rádióhullámokat.

A fehérjék szerkezeti változása vizsgálható azzal a parányi antennával, amelyet szintetikus DNS-ből „építettek” a Montreali Egyetem vegyészei – írta a nem mindennapi, mindössze öt nanométeres fejlesztésről a ZME Science. A Nature tudományos folyóiratban közzétett tanulmány szerint az antenna fényjelzéssel tudatja, milyen változások történtek a fehérjében. A fejlesztés a gyógyszerkutatásban és a nanotechnológia területén is hasznosítható lehet, mondták a kutatók.

„Olyan, mint egy kétirányú rádió, amely egyszerre fogadja és továbbítja a rádióhullámokat. A fluoreszcens nanoantenna egy bizonyos színt vagy hullámhosszt fogad, majd az általa érzékelt fehérjemozgástól függően egy másik színben sugározza vissza a fényt, amit mi, kutatók érzékelni tudunk” – magyarázta Alexis Vallée-Bélisle vegyészprofesszor, az antennát kidolgozó csapat vezetője.

Éles, színes képeket készít ez a sószem méretű kamera, az emberi test belsejét vizsgálnák vele

A parányi eszközök általában korlátozott funkciókkal rendelkeznek, de a Princeton Egyetem újdonsága nem ilyen: színesben fotóz, a képek ráadásul élesek. A készüléken lévő antennák akkorák, mint a HIV-vírus.

A kutatók szerint az antenna határozott jelet ad, amikor a fehérje egy bizonyos biológiai funkciót végez, ebből pedig több minden kiolvasható. Mint mondták, az eljárással elsőként sikerült valós időben kimutatni az alkalikus foszfatáz nevű enzim működését különböző biológiai molekulákkal és gyógyszerekkel.

A szakértők szerint az antenna a világ számos, hagyományos spektrofluorométerrel felszerelt laboratóriumában használható.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.