A Hyundai a CES technológiai show-n mutatta meg, hogyan is képzeli el a jövő közlekedését.
Bár a Hyundai neve hallatán a legtöbb embernek az autók ugranak be, a cég nemcsak autógyártással foglalkozik. A Las Vegas-i CES technológiai show-n egy olyan ötlettel állt elő, amivel a közlekedés egy újfajta módját vezetné be. Ez a Plug & Drive (PnD) Robotic Module, amit december végén előzetesen már megvillantott a Hyundai.
A cég szerint a PnD egy olyan moduláris platformot takar, amire egyszerre lehet robotokat építeni, és önjáróvá változtatni olyan hétköznapi tárgyakat, amelyek egyébként nem mozognak. Ilyen lehet például egy szék vagy egy egyszerű tárolószekrény. A platform nemcsak mobilissá teszi ezeket, de az eszközök egymással is kommunikálnának, és önmagukat is el tudnák navigálni.
A rendszert úgy alkotta meg a Hyundai, hogy a négy kereket 360 fokban lehessen elfordítani, így gyakorlatilag bármilyen irányban képes mozogni a szerkezet. Ehhez különböző érzékelőket társítottak a mérnökök, hogy önvezető módon is közlekedni tudjon egy-egy ilyen jármű.
A Hyundai szerint a megoldást jól lehetne alkalmazni a gyárakban, hogy a munkaterületet rugalmasan lehessen átalakítani. Ugyanakkor arra is jó lehet, hogy egy nagyobb egységről leválva az utasokat az utolsó kilométereken szállítsák el az úti céljukhoz.
Ilyen lehet például a fenti képen is látható, Personal Mobility nevű jármű, aminek koncepcióját a CES-en mutatta be a Hyundai. Az eszköz 133 centiméter széles, 125 centiméter hosszú és 188,5 centiméter magas, és arra tervezték, hogy egyetlen utast szállítson. Hogy szűk helyeken is lehessen vele közlekedni, forgóajtóval látták el, így a ki- és beszállás sem jelenthet gondot.
De készült koncepció a Service Mobility és a Logistic Mobility nevű eszközökből is, amelyek 130 centiméter szélesek, 110 centiméter hosszúak és 180 centiméter magasak. Előbbi például a szállodákban szállíthatna poggyászt, utóbbi pedig az áruk raktári mozgatását tenné lehetővé.
A Hyundai egy másik ötlettel is előállt: ez a MobED platform, amit december elején mutatott be a cég, és alkalmas lenne például arra is, hogy egy mózeskosarat szereljünk rá, és babakocsiként használjuk.
Hogy ezekből mikor lehet valóság, egyelőre nem tudni, de a jelek szerint elég komoly elképzelései vannak a Hyundainak arról, milyen lesz a jövőben a mobilitás.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.