Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ megváltoztatta a karanténra vonatkozó előírását, ami vitát váltott ki az egészségügyi szakemberek között.
Jelentős változás lépett életbe hétfőn az Egyesült Államokban a koronavírussal fertőzött emberek életében. A The Washington Post beszámolója szerint az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) megfelezte az izolációs időre vonatkozó iránymutatást a fertőzött, de tünetmentes emberek számára, így december 27-e óta 10 helyett már csak 5 napot kell karanténban tölteniük.
A lap azt írja, a CDC szakemberei a döntésüket a vírussal és a fertőzőképességgel kapcsolatos új kutatási eredmények alapján hozták meg. A Post megjegyzi, a döntés akkor érkezett, amikor az omikron miatt egy éve nem látott méreteket ölt a fertőzöttség, emiatt pedig rengetegen mondják le az ünnepekre betervezett utazásukat.
Emiatt a légitársaságok és más iparági szereplők arra szólították fel a szervezetet, hogy rövidebb, karanténban töltendő időszakot írjon elő. Azzal érvelnek, hogy sok járatot az alkalmazottak miatt kellett törölni, akiknek pozitív lett a koronavírus-tesztjük, ezért pedig 10 napos karanténra kényszerültek.
A légitársaságok és más, iparági szereplők szerint az omikron fertőzőképessége ellehetetlenítené az üzletüket, ha a korábbi irányelvek alapján járnának el. Ezek után döntött úgy a CDC, hogy öt napra rövidíti a fertőzött, de tünetmentes emberekre vonatkozó karantén idejét, valamint arra kötelezi őket, hogy további öt napig viseljenek az orrot és a szájat is eltakaró maszkot.
Figyelmeztetnek a britek: sürgősen változtatni kellene az omikron miatt
Akik a koronavírus omikron variánsával fertőződnek meg, a leggyakrabban megfázásos tüneteket tapasztalnak. Emiatt viszont a kórokozó könnyebben és gyorsabban tud terjedni.
Akik úgy kapták el a koronavírust, hogy már felvették az emlékeztető védőoltást, azoknak nem kell karanténba vonulniuk, de tíz napig szintén kötelező maszkot viselniük.
Rochelle Walensky, a CDC igazgatója szerint mindez biztosítja, hogy az emberek továbbra is biztonságban legyenek. A szakember azzal indokolta a döntést, hogy a kutatások szerint az omikron leginkább a tünetek megjelenése előtti 1-2 napban, majd az utána következő 2-3 napban a fertőz a leginkább. Emiatt a kontaktszemélyek esetében azt javasolják, hogy öt nappal a kontaktálás után teszteljék le őket.
Bár a cégek üdvözölték a CDC döntését, több egészségügyi szakértő is felháborodott azon, hogy a CDC nem köti negatív teszthez a karanténidőszak végét. Michael Mina, a Harvard Egyetem epidemiológusa a Twitteren úgy kommentálta a döntést, hogy nem szeretne olyan ember mellett ülni, aki öt nappal korábban kapta el a koronavírust, és nem produkált negatív teszteredményt.
CDC’s new guidance to drop isolation of positives to 5 days without a negative test is reckless
— Michael Mina (@michaelmina_lab) December 27, 2021
Some ppl stay infectious 3 days,Some 12
I absolutely don’t want to sit next to someone who turned Pos 5 days ago and hasnt tested Neg
Test Neg to leave isolation early is just smart
A The Washington Post beszámolója szerint más egészségügyi szakemberek azzal érveltek, hogy muszáj változtatni a szabályokon, hogy az új variáns a lehető legkevesebb fennakadást okozza a mindennapi életben.
A CDC a múlt hét folyamán lerövidítette az egészségügyi dolgozók karanténra vonatkozó előírását, hogy így próbáljon enyhíteni a munkaerőhiányon. A tünetmentes fertőzöttek hét nap után újra munkába állhatnak, de ez az idő tovább csökkenhet, hogy később is elkerülhető legyen a munkaerőhiány. A hétnapos fertőzöttségi adatok hétfőn már napi 222 ezer új megbetegedést mutattak, ami 52 százalékos növekedés a december 20-i hétnapos átlaghoz képest.
Az omikronnal kapcsolatban a brit kutatók nemrég arra jutottak, hogy a variáns kevésbé súlyos megbetegedést okoz, mint a korábbi változatok.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.