Tech hvg.hu 2021. december. 22. 09:03

Exe arcához tartotta a telefont, így utalt át milliókat saját számlájára

Az arcazonosítás biztonságosabbnak tűnik, mint a jelkód, de egy Kínában történt eset alapján még így is könnyedén hozzáférés szerezhető egy mobilhoz és az abban tárolt azonosítókhoz.

Az arcfelismerést használó telefonok csak akkor nyithatók fel, ha a felhasználó a szemét kinyitva az érzékelőkbe néz. (Így működik az Apple-féle Face ID is.) Ám a jelek szerint ez a fajta azonosítás sem igazán megbízható, legalábbis erről árulkodik egy meghökkentő kínai eset, amiről a Vice írt.

A történet helyszíne Nanning város, a két főszereplő pedig egy férfi és egy nő. Ők korábban egy párt alkottak, de később szakítottak. A férfi ezután, tavaly decemberben felkereste volt barátnőjét, amit azzal az ürüggyel tett, hogy egy korábbi tartozását visszaadja neki. A nő a beszámolók szerint éppen beteg volt, a férfi ezért nekilátott, hogy egy tál meleg levest készítsen neki. Mire azonban az étel elkészült, a nő elaludt. A férfi ezt kihasználva a nő ujját a telefonjához érintette, hogy hozzáférést szerezzen a készülékhez.

[10-ből 3 ember szerint rendben van titokban megfigyelni a partner telefonját]

A férfi által említett tartozás valószínűleg igaz volt, de a pénzt nem a nőnek kellett visszaadnia, hanem valaki másnak. Utóbbi teóriát erősíti az is, hogy a férfi a felnyitott készülékről az Alipay alkalmazáson keresztül 24 ezer dollárnak megfelelő jüant küldött saját magának. Ez egyszerű átváltással is több mint 7,8 millió forintot jelent.

Mivel a műveletet nem lehetett elvégezni sima ujjlenyomat-azonosítással, a férfi az alvó nő arca felé fordította a készüléket, és felnyitotta a szemhéjait. A banki alkalmazás így már hitelesíteni tudta az utalási kérelmet.

A tolvajt idén áprilisban tartóztatták le, tettéért 3,5 év börtönt kapott.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés