Tech hvg.hu 2021. december. 20. 19:43

Ez a svéd cég tényleg chipet rak az oltott emberekbe, de jó okkal

Az Epicenter találmánya az oltott státusz igazolását gyorsítja. Nincs papírozás, minden információ a bőr alatt van.

Az Epicenter egy igen sikeres startup, amely hosszabb ideje vizsgálja, miként lehet elektronikus eszközöket az emberi testbe illeszteni. A svéd társaság legújabb kísérletei a koronavírus ellen már beoltott embereknek szólnak: azt kutatják, hogyan lehet minél kényelmesebben igazolni/bemutatni az oltási státuszt. A Daily Mail szerint ezt a folyamatot egy apró, a bőr alá helyezett mikrochip jelenti.

A szerkezet természetesen nem az oltással kerül a testbe (mint ahogy a konteóhívők hiszik és terjesztik), utólag adják hozzá, és teljesen biztonságos. A parányi, mindössze rizsszem méretű chipet egy arra alkalmas leolvasó felé kell mutatni, amely ezután betölti az abban tárolt, a vakcina beadásakor kapott orvosi dokumentumot. A cég egy mobiltelefonnal kezdte el használni a terméket. A mobil ebben a helyzetben egyszerre volt a leolvasó és a chipben lévő információ megjelenítője.

Az Epicenter rámutatott, hogy a világjárvány óta számos helyszínre, például éttermekbe, bárokba, múzeumokba csak úgy lehet belépni, ha a látogató igazolja, hogy beoltották. Ilyenkor általában egy plasztikkártyát mutatnak vagy ahol az elérhető, egy digitális, mobiltelefonról látható Covid-igazolványt. Ez azonban nem annyira kényelmes, hiszen mindkettőt elő kell venni, belépni az alkalmazásba, stb. A karban lévő mikrochip és a rajta lévő kód ezzel szemben sokkal gyorsabb, hiszen a viselőjének csak egy pillanatra kell szabaddá tennie a karját.

A chipet a karba, vagy a hüvelyk- és mutatóujj közé lehet beültetni a cég szerint. Aki pedig megunja, nem akarja tovább viselni, annak az Epicenter az eltávolításban is segít. A tömeges bevezetés azonban még odébb van, egyelőre a prototípust fejlesztik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

mesterséges intelligencia
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. április. 24. 14:25

MoHu-vezér a hulladékkoncesszióról: Ha ugyanolyan hatékonyan tudják csinálni, mint mi, akkor övék a megbízás 35 évig

A MoHu a hulladékkoncesszió 2023. közepi indulása óta az első másfél évét veszteséggel zárta. Nem akarnak más kárára nyereségesek lenni – mondja a HVG-nek Pethő Zsolt. Hova építene évi 360 ezer tonna kapacitású hulladékégetőt a cég? Miért magasabbak itt egyes csomagolásdíjak, mint Ausztriában? Elképzelhető, hogy később az egész országban csak a MoHu szállítja majd a szemetet? Ezekről is kérdeztük a Mol leánycégének vezérigazgatóját.