Új kutatások arra figyelmeztetnek, hogy nagyon magas arányban tünetmentesen terjesztik az omikron variánst az emberek, ami miatt még gyorsabban terjedhet a közösségekben, mint a korábbi változatai.
Tízből négy ember teljesen tünetmentesen terjeszti a koronavírus omikron-variánsát, amely a tüdő helyett inkább a légutakat támadja – írta a Reuters a járvánnyal kapcsolatos legfrissebb tudományos kutatásokat összefoglaló cikkében.
Érdekesség, hogy a tünetmentes terjesztés aránya még magasabb terhes nők, a légi- vagy hajóúton kísérő személyzet, idősotthonok ápolói és lakói esetében, kórházban ápoltaknál vagy az egészségügyi dolgozóknál azonban alacsonyabb.
Észak-amerikai és európai minták (46 és 44 százalék) vizsgálata esetében is magasabb a tünetmentes fertőzés aránya, míg Ázsiában ez az arány alacsonyabb (28 százalék).
A korábbi, delta variánshoz képest a kutatások szerint az omikron hetvenszer gyorsabban reprodukálja magát a szövetekben, legfőképp a légutakban: ennek az a jelentősége, hogy ez megkönnyíti a vírus könnyebb átadását a velünk egy légtérben lévőknek.
A tüdő szöveteiben viszont a vizsgálatok szerint tízszer lassabban szaporodik, mint a koronavírus eredeti változata, ami feltehetően enyhébb lefolyású betegséget eredményez a tudósok szerint.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.