A Columbia Egyetem hosszabb ideje kísérletezik az ételek lézer általi elkészítésével, és egyre jobb eredményeket tudnak felmutatni.
A New York-i Columbia Egyetem mérnökei megterveztek egy digitális „séfet”, amely lézernyaláb segítségével készít emberi fogyasztásra alkalmas ételeket – jelentette a Robotics & Automation című híroldal. A fejlesztés nem most született, a kutatók már hosszabb ideje kísérleteznek vele, és egyre jobb eredményeket érnek el.
A munka fő része a sütést/melegítést végző lézer, illetve egy szoftver, amely a rendszert működteti. Az ételkészítést így nem is igazán az ember végzi, hanem egy erre a célra beprogramozott számítógép. A folyamathoz szükséges valamennyi emberi közreműködés, de a munka érdemi része teljesen autonóm.
A kutatók 3D-nyomtatással előállított „lapkákat” sütnek a lézer alatt, amelyek alapanyaga a csirkehús. Bár egészen kis mennyiségről van szó (a lapkák csupán néhány milliméter vastagságúak), az elkészült étel mégis ízletesebb, mint a hagyományosan sütött csirke. A kutatók be is vontak néhány érdeklődőt egy vaktesztbe, hogy osztályozzák, melyik ízlik nekik jobban: a lézerrel vagy a rendesen sült csirke. A beszámolók szerint a kóstoláskor a lézerrel gyártott hús győzött, mert azt szaftosabbnak és karakteresebbnek találták a vizsga alanyai.
A lézerrel való sütést éveken át tartó adatgyűjtés előzte meg, a kutatóknak ugyanis rá kellett jönniük, melyik fénynyalábbal, a kékkel vagy az infravörössel lesz jobb az eredmény. Utóbb aztán kiderült, hogy mindkettő alkalmas erre, a különbség csak a sütés hosszában van.
A tudósok azt szeretnék, ha a projekt tovább fejlődhetne, és idővel olyan rendszerek, gépek készülnének, amikben úgy lehet megtervezni az ételt, ahogy ma a képszerkesztést végezzük például az Adobe-féle Photoshopban. Ehhez persze még rengeteget kell kutatni, de az eredmények egyre jobbak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.