Tech hvg.hu 2021. december. 14. 12:03

Éles, színes képeket készít ez a sószem méretű kamera, az emberi test belsejét vizsgálnák vele

A parányi eszközök általában korlátozott funkciókkal rendelkeznek, de a Princeton Egyetem újdonsága nem ilyen: színesben fotóz, a képek ráadásul élesek. A készüléken lévő antennák akkorák, mint a HIV-vírus.

A mikrokamerák előnyeit már számos csapat bizonyította, ám a Princeton és a Washingtoni Egyetem kutatói által előállított újdonság ezeket messze lekörözi. Amellett ugyanis, hogy egy rendkívül parányi, nagyjából sószem méretű eszközről van szó, színes, éles képeket tud előállítani. Ezek ráadásul csak alig rosszabbak azoknál a felvételeknél, mint amiket normál fotómasinákkal készítenek.

A készülék optikai rendszere egy metafelületnek nevezett technológiára támaszkodik. Ebből összesen 1,6 millió henger alakú „antenna” áll ki, melyek mindegyike akkora, mint a HIV-fertőzést okozó vírus. Az oszlopok elhelyezése és formája teszi lehetővé a képalkotást, illetve azt, hogy a látottakat minél jobb minőségben adják vissza.

Balra a régi, jobbra az új módszer. Majdnem tűéles kép.
Princeton University

A munka legnehezebb részét az optikai felület és a kép előállításáért felelős algoritmusok összedolgozása jelentette – idézte a Phys.org Felix Heide-t, a témában íródott tanulmány vezető szerzőjét, a Princeton Egyetem informatikai tanszékének adjunktusát. „Kihívás volt ezeket a kis mikroszerkezeteket úgy megtervezni és konfigurálni, hogy azt tegyék, amit akarunk” – fogalmazott Heide, amikor a szerkezet működéséről kérdezték.

A csapat az elkészült képek minőségét egy algoritmus segítségével fokozta, de a munka még nem ért véget: szerintük ennél jobb felvételek is születhetnének, ezért további kísérleteket végeznek az optimalizáció területén. A tárgyak felismerésének képességével is szeretnék felruházni az eszközt, amit így orvosi célokra is használhatnának. Például a testen belüli fotók készítésére, elsősorban állapotfelmérés céljából.

A kamera másik érdekessége a metafelület anyaga: ezt az üvegszerű szilícium-nitrid alkotja, mely a Princeton szerint kompatibilis a számítógépes chipeknél alkalmazott módszerrel. Egy adott metafelületet így könnyen és olcsóbban lehet tömegesen előállítani, szemben azokkal a megoldásokkal, ahogy a hagyományos kameralencséket készítik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.