Tech hvg.hu 2021. december. 13. 13:03

A Samsung már dolgozik az órán, amin filmeket is lehet majd nézni

A rejtélyes Galaxy Watch képernyője gombnyomásra széthúzható. A technológia azon az elven működhet, amit a szétnyitható mobiltelefonoknál láthatunk.

A nagy technológiai cégek gyakran kísérleteznek a portfóliójuktól eltérő termékkel, és ez a Samsung esetében sincs máshogy. A dél-koreai cég most azonban nem egy telefonon ügyködhet a LetsGoDigital szerint, hanem egy különleges okosórán, aminek megnövelhető a kijelzője.

A fejlesztés állapota még nem ismert, mert egyelőre csak a vonatkozó szabadalom lett nyilvános. Viszont már ebből is kiderül néhány részlet, köztük a leghangsúlyosabb: az óra kijelzője alapjáraton egy hagyományos, kör alakú panel lenne, de a koronát megnyomva a felhasználó szét tudná húzni. A manőver legalább 40 százalékkal növelné az eredeti méretet, miközben a felhasználási lehetőségek tovább bővülnének.

LetsGoDigital

A The Verge szerint nem elképzelhetetlen, hogy a Samsung a szétnyitható telefonok technikáját, illetve az abból eredő előnyöket szeretné elhozni az óraiparba. Az ilyen készülékek ugyanis már nem csak telefonálásra és böngészésre alkalmasak. Adott esetben akár egy kisebb képernyőként is működhetnek, amelyen egy fokkal élvezetesebb filmet vagy sorozatot nézni, mint akkor, ha a mobil csukva van.

Feltételezhető, hogy a szétnyitható órával is hasonló céljai vannak a Samsungnak, ugyanis a szabadalmi képek között egy olyan is található, amin a filmnézéshez hasonló szituáció jelenik meg. Azt persze nem tudni, hogy lenne-e olyan felhasználó, aki az így is apró panelen akarna filmet nézni, úgy, hogy közben a csuklóját fordítgatja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.