A WikiLeaks szivárogtatójának ügyében az Egyesült Államok adott be fellebbezést, a bíró ennek adott helyt.
A londoni felsőbíróság semmisnek nyilvánította a WikiLeaks kiszivárogtató portál alapítója, Julian Assange kiadatási tilalmára vonatkozó ítéletet.
Timothy Holroyde bíró jelezte: a bíróság jóváhagyja az Egyesült Államok fellebbezését egy korábbi döntés ellen, amely megtiltotta a WikiLeaks alapítójának kiadását. A korábbi ítéletet azokra a szakvéleményekre hivatkozva hozták, amelyek szerint reális kockázata van annak, hogy Assange az amerikai vizsgálati fogságban öngyilkosságot követ el.
Az amerikai hatóságok 18 vádpontot fogalmaztak meg Assange ellen a brit kormányhoz benyújtott kiadatási kérelemben. Ezek közül 17 kémkedéssel, egy pedig számítógépes rendszerek feltörésével vádolja.
Assange portálja közel ötszázezer titkos amerikai diplomáciai táviratot szerzett meg, és ezek jelentős részét átadta médiapartnereinek. Assange védői szerint a férfi akár 175 év börtönt is kaphat az Egyesült Államokban, Stella Moris, Assange menyasszonya pedig közölte, hogy a lehető leghamarabb fellebbeznek a döntés ellen.
A WikiLeaks kiszivárogtató portál alapítójának kiadatását januárban a londoni központi büntetőbíróság megtiltotta. A végzés megfogalmazása szerint Assange depressziós, és retteg a jövőtől. Az indoklásban arra hivatkoztak, hogy a teljes elszigeteltség körülményei közepette, jelenlegi angliai vizsgálati fogságának helyszínén foganatosított kockázatcsökkentő intézkedések nélkül nem garantálható, hogy Assange nem vet véget életének.
Az Egyesült Államok ezzel szemben azzal érvelt, hogy Assange-nak nincsenek olyan mentális problémái, amelyek megakadályoznák kiadatását, és megfelelő általános állapotban van ahhoz, hogy alávesse magát a további jogi eljárásnak.
Assange korábban hét évet töltött Ecuador londoni nagykövetségén, az ecuadori kormány diplomáciai menedéket biztosított neki. Két éve viszont – a nagykövet engedélyével – a Scotland Yard őrizetbe vette. Assange-t a svéd kormány is körözte, ők szexuális bűncselekmények miatt akarták felelőségre vonni. A svéd ügyészség a nemzetközi körözést 2019-ben vonta vissza.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.