Julian Assange-ról hétfőn mondta ki a londoni bíróság, hogy nem lehet kiadni az Egyesült Államoknak. Ezt követően döntöttek arról, hogy a szökés veszélye miatt a börtönt sem hagyhatja el.
Hivatalosan is kérvényezte az Egyesült Államok a brit kormánytól Julian Assange WikiLeaks alapító kiadatását, a londoni bíróság viszont ezt hétfőn megtagadta. A bíró indoklásában akkor kifejtette, hogy Assange súlyos depresszióban szenved és félő, hogy amerikai vizsgálati fogságban kárt tesz magában.
Ugyanez a bíróság döntött úgy, hogy a szivárogtató portál elindítója a rácsok mögött marad, miután Assange védői óvadék fejében kérték szabadon bocsátását. A bíróság ezt a kérést Assange esetleges szökése miatt tagadta meg. A védőügyvédek ugyanakkor azzal érvelnek, hogy védencüknek a londoni Belmarsh börtönben méltatlan körülményeket biztosítanak a kiadatási eljárás lezárultáig, ráadásul fennáll a koronavírus-fertőzés veszélye is.
Assange-t az Amerikai Egyesült Államok 18 vádpont miatt szeretné bíróság elé állítani. A férfi az amerikaiak szerint olyan adatokat szivárogtatott ki, amikkel aktivistákat és újságírókat sodort életveszélybe. Ha kiadják az Egyesült Államoknak és ott elítélik, Assange védői szerint akár 175 évet is kaphat.
Assange-t szabadulása esetén Mexikó fogadná be.