Fertőzőbb, mint a delta variáns, de úgy tűnik, annál enyhébb tüneteket okoz a koronavírus új, omikronnak nevezett variánsa. Az új adatokat egy 42 fős minta szolgáltatta.
Egy korai, 42 főt számláló pretoriai minta alapján az omikron nevű vírusvariáns nem okoz súlyos megbetegedést, ám fertőzőbbnek tűnik, mint a világban korábban szétterjedt delta – írta meg a Financial Times.
A 42, biztosan omikronos beteg egyike sem kapott oltást. A páciensek közül 9-en szorulnak extra oxigénre, a többiek egyelőre nem mutattak tüneteket, és nem is a koronavírus miatt szorulnak orvosi segítségre.
A cikkben idézik Shabir Madhit, a johannesburgi Witwatersrand Egyetem vakcinológusát, aki optimistán tekint a helyzetre. Szerinte az új variáns sokakat megijesztett, de úgy tűnik, kevesebben kerülnek miatta kórházba. Más kutatók azonban így is óvatosságra intenek. Ők arra is felhívták figyelmet, hogy az egyik dél-afrikai régióban, ahonnan a variáns útnak indult, rövid idő alatt ötször annyian szorultak kórházi ellátásra, mint a delta csúcsidején.
Richard Lessells professzor, a durbani KwaZulu-Natal Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó orvosa hozzátette: elképzelhető, hogy a variáns az oltások hatására kialakult immunitás miatt nem okoz súlyos megbetegedéseket. A gyorsabb terjedés pedig egyáltalán nem jó jel szerinte. Az ugyanis további terheket róhat a kórházakra és vele az egészségügyi rendszerre.
A Johns Hopkins Egyetem epidemiológusa, Emily S. Gurley szerint sem szabad elhamarkodott kijelentéseket tenni az omikronról. A szakértő ugyan nem tartja kizártnak, hogy a variáns valóban enyhébb tüneteket okozhat, de még nincs annyi adat a kutatók kezében, hogy ezt teljes magabiztosággal ki lehessen jelenteni – idézte a The New York Times Gurley szavait.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.