Tech hvg.hu 2021. december. 02. 10:03

Jobbak lesznek 2022 telefonjai, de ennek meglesz az ára is

Két csúcslapkát is bejelentettek az elmúlt napokban. A specifikációik lenyűgözők, azonban úgy tűnik, vastagon fog majd a ceruza a beárazásnál. Ez viszont a közeljövő okostelefonjainak árára is hatással lesz.

Előbb a tajvani MediaTek első, 4 nm-es technológiával készült lapkáját, a Dimensity 9000-et ismerhette meg a világ (nálunk is olvashattak róla), most viszont már a Qualcomm legújabb chipkészlete, a megváltozott márkázási stratégiát követően Snapdragon 8 Gen1 névre hallgató áramkör is hivatalos.

Ez utóbbiról (nem meglepő módon) szuperlatívuszokban beszél a gyártó, a valaha volt legfejlettebb 5G platformként emlegeti, amely példátlan, akár 10 Gbps sebességet is kínálhat, miközben támogatja az egésznapos energiaellátást. A prémium platformot játék, audio és egyéb multimédiás élmények tetézik.

Miután viszont a Dimensity 9000 is csúcslapkának mondható, képes lesz versenyezni az új Qualcomm lapkával. Ez egyfelől jó hír az okostelefonok piacát nézve, viszont egy nagy hátránnyal is jár: az eddiginél is drágábbak lesznek a prémiumkategóriás okostelefonok.

MediaTek

Konkrét árakról ugyan még nincs hír egyelőre, viszont egyre több helyről hallani, hogy a Dimensity 9000 duplaannyiba kerülhet, mint elődje, a Dimensity 1200. Ez már önmagában sem túl jó hír, viszont mondunk rosszabbat is: a Snapdragon 8 Gen1 lapkáért még a Dimensity 9000-nél is többet kell majd fizetni. Mindez pedig azt is jelenti, hogy akár a MediaTek, akár a Qualcomm chipjét választják majd az okostelefon-gyártók, az előző modellekkel szembeni árkülönbözetet – jó eséllyel, illetve a bevettek szerint – a felhasználókkal fizettetik majd meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.