Az ausztrál Curtin Egyetem tudósai úgy vélik, a napszél vizet hozhatott létre a különböző porszemcsék felületén, amelyek végül a Földön landoltak.
A Föld felszínének több mint 70 százalékát az óceánok alkotják, ami azt jelenti: sokkal több a víz a bolygónk felszínén, mint bármely másik égitesten a Naprendszerben. Ez a tény régóta ismert, a kutatók azonban arra is szeretnének választ kapni, hogy vajon honnan származik.
Ezzel kapcsolatosan jelent most meg egy új publikáció a Nature Astronomy hasábjain, ami igen különleges magyarázatot ad a dologra. Az Independent beszámolója szerint a szakemberek úgy vélik, az élet kialakulásában is kulcsfontosságú víz a Napról kerülhetett a bolygónkra.
"A jelenlegi elmélet szerint a víz egy C-típusú aszteroidával érkezett a Földre, ám az izotópos vizsgálatok ezt általánosságban nem támasztják alá. Mindez azt jelenti, hogy kellett lennie még legalább egy forrásnak, ahonnan a víz származhat" – nyilatkozta a lapnak az ausztrál Curtin Egyetem tudósa, a tanulmány egyik szerzője, Phil Bland.
A kutatók szerint elképzelhető, hogy a napszél az apró porszemcséken vizet hozott létre, ami aztán a Földre került. A szakemberek erre a következtetésre az Itokawa nevű aszteroidából vett minta elemzése alapján jutottak. Az Itokawa egy S-típusú földközeli aszteroida, amelyről a Hajabusza űrszonda által vett minta 2010-ben landolt a Földön.
Az Itokawáról származó minta alapján úgy vélik, hogy az aszteroida esetében egy köbméternyi kőzet nagyjából 20 liter vizet lenne képes tartalmazni.
A szakemberek szerint az a folyamat, ami egy aszteroida felszínén vizet hozhat létre, más, légkör nélküli égitesten is ugyanezt eredményezheti. Ha ez így van, akkor az űrhajósok képesek lennének a létfenntartáshoz szükséges vízmennyiség kinyerésére a Hold porából.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.