Tech hvg.hu 2021. november. 25. 13:19

Átment a teszten egy új védőoltás, hosszú távon védhet a koronavírus ellen

A CoVac-1 nevű vakcina az első klinikai tesztek alapján minden tesztalany szervezetében beindította a T-sejtek termelődését.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Könnyen lehet, hogy a jövőben bővülni fog a koronavírus elleni védőoltások száma. A német Tübingeni Egyetem kutatói egy olyan multipeptid-vakcinát fejlesztettek ki, amelynek célja, hogy hosszan tartó immunitást biztosítson a páciensek számára. A Nature-ben közölt eredmények alapján a CoVac-1 névre keresztelt vakcina jól teljesített az első, emberen elvégzett klinikai teszteken.

Az IFLScience beszámolója szerint a koronavírus fehérjéin alapuló egydózisú szérum a vizsgálatok szerint 28 nappal az oltás után már kiváltotta az immunválaszt, amelynek köszönhetően a szervezetben beindult a T-sejtek termelése. A tanulmány szerint a klinikai tesztben részt vevők 100 százalékánál volt tapasztalható ez a folyamat.

Túry Gergely

A lap megjegyzi: további pozitívum, hogy

"a válaszreakciót nem befolyásolta, hogy a koronavírus melyik mutációját – alfa, béta, delta vagy gamma – alkalmazták a kísérlet során."

A T-sejtek az úgynevezett memóriasejtek, amelyek lehetővé teszik, hogy a szervezet felismerje az újrafertőződést, és gyorsan tudjon rá reagálni. Az erős T-sejtes válasz kiváltása ezért kulcsfontosságú feladata a vakcináknak, és a jelek szerint a CoVac-1 ebben igen jól teljesít. A kutatók szerint a szérum jó szolgálatot tehet azoknál, akiknél a jelenlegi védőoltások nem indítják be a T-sejtek termelését.

MTI / Balázs Attila

A tudósok összesen 36, 18 és 80 év közötti pácienst vontak be a tesztekbe – olyanokat, akik szervezete előzetesen nem termelt T-sejteket a koronavírus ellen. Az első kiértékelést a védőoltás beadása után egy nappal végezték el, majd a 14., 28. és 56. napon is lefolytattak egy-egy vizsgálatot, a végsőt pedig három hónappal az oltás után. A tanulmány szerint mellékhatások egyik esetben sem léptek fel, az oltást követő egy hónap múlva viszont már rengeteg T-sejt volt az immunrendszerben.

A szérumban a különböző koronavírusok fehérjéiből származó antigének másolatait találni – köztük a sokat emlegetett tüskefehérjéét. Ez megkülönbözteti a vakcinát a jelenleg használt mRNS és más technológiáktól.

A szakemberek hangsúlyozzák, hogy még több vizsgálatot is el kell végezni, mire használni lehet a CoVac-1-et, ám a jelenlegi eredmények meglehetősen biztatóak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.