Az IBM majdnem megduplázta az általa korábban épített kvantumprocesszor, a Hummingbird erejét.
Újfajta kvantumprocesszorral állt elő az IBM: az Eagle 127 kvantumbitet (qubitet) tartalmaz, amivel először sikerült a cégnek átlépnie a skálázásnál korlátot jelentő 100 qubites határt. A vállalat ugyanakkor jelezte, az Eagle egyelőre csak egy prototípus, és most még nem fogják összemérni semmilyen feladatban a hagyományos számítógépek számítási kapacitásával.
Darío Gil, az IBM alelnöke és kutatási vezetője szerint az Eagle nagy lépés afelé, hogy a kvantumszámítógépek legyőzzék a klasszikus számítógépeket. A szakember úgy véli, a kvantumszámítás képes minden szektort átalakítani, és választ találni korunk legnagyobb problémáira.
EXCLUSIVE: IBM has created the world's most powerful computer after achieving a quantum computing breakthrough, CEO @ArvindKrishna tells @inafried.
— Axios (@axios) November 14, 2021
"We are announcing a quantum computer with over 100 qubits. This is a first." #AxiosOnHBO pic.twitter.com/7ADqhY2eYt
A kvantumprocesszorok alapja a qubit, ami a kvantuminformáció alapegységét jelenti. A különbséget úgy a legegyszerűbb megérteni, ha veszünk egy 8 bites és egy 8 qubites rendszert. Mivel egy bit értéke 0 vagy egy lehet, így a 00000000-11111111 közötti skálán változhatnak az értékek. A qubitnél ezzel szemben ez az érték 00000000-99999999 között változhat, ami annyit jelent, hogy minden egyes plusz qubit, amit a rendszer megkap, komoly teljesítménynövekedést jelent – írja az IFLScience.
Az IBM a korábbi kvantumprocesszor-terveire épít, aminek köszönhetően az Eagle-lel sikerült majdnem duplájára növelni az előző kvantumchip, a Hummingbird képességét. A vállalat tervei szerint jövőre érkezhet a 433 qubites Osprey, 2023-ban pedig a Condor, amivel átlépnék az 1000 qubites határt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.