A davemaoitról régóta feltételezik, hogy nagy nyomás és magas hőmérséklet alatt alakul ki a földköpenyben, de soha nem találtak közvetlen bizonyítékot a létezésére – eddig.
Alaposan meglepte a tudósokat annak a gyémántnak a vizsgálata, melyet Botswanában hoztak a felszínre. A drágakő mintegy 660 kilométerrel a földfelszín alatt keletkezett, de ennél is érdekesebb, hogy a belsejében egy olyan ásvány is volt, amelyet a természetben még soha nem láttak. Ez a Live Science szerint
a kalcium-szilikát perkovszkit (CaSiO3) vagy más néven davemaoit.
Oliver Tschauner ásványkutató szerint a mintát nagy erejű röntgensugarak segítségével sikerült kimutatni. A röntgendiffrakciónak nevezett eljárás során a fény szögének és intenzitásának elemzésével a kutatók képesek voltak meghatározni, mi minden található a gyémántban. Tschauner utólag már nagyon örül, hogy ehhez a technikához nyúltak, mivel a kimutatott davemaoit mennyisége rendkívül csekély, pár mikrométer. Ezt szerinte a hagyományos mintavétellel képtelenség lett volna észrevenni.
A davemaoitnak fontos geokémiai szerepet tulajdonítanak a földköpenyben, és úgy vélik, hozzájárulhat az ott uralkodó, jelentős mennyiségű hő kialakulásához. Egy elmélet szerint a davemaoite-ban kis mennyiségben olyan radioaktív elemek is megtalálhatók, mint az urán és a tórium. Az anyag egyébként a neves geofizikusról, Ho-kwang „Dave” Maóról kapta a nevét.
A kutatók szerint a kalcium-szilikát perovszkitnak egy másik, wollastonit néven ismert formája is létezik, ami sokkal gyakoribb. A davemaoitnak viszont olyan sajátos kristályos szerkezete van, ami csak rá jellemző.
A felfedezés azért is hangsúlyos a szakértők szerint – fogalmaznak a Science oldalán olvasható tanulmányukban –, mert a davemaoit létezésére soha nem találtak közvetlen bizonyítékot. Ennek oka, hogy a nyomás csökkenésével más ásványokra bomlik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.