A Zürichi Műszaki Egyetem mérnökeinek az "újszülött" tengeri csillagok mozgásását sikerült leutánozniuk.
A jövő gyógyászatában szinte biztos, hogy a robotok is óriási szerephez jutnak majd. Nemcsak a műtéteknél – ott már régóta használják őket, hogy minél precízebb legyen a beavatkozás –, hanem annak érdekében is, hogy a gyógyszerek minél hatékonyabban fejthessék ki hatásukat a páciens szervezetében.
Ennek érdekében a mérnökök már régóta dolgoznak olyan mikszorkopikus méretű eszközök kifejlesztésén, amelyek az emberbe fecskendezve a beteg területre viszik el a gyógyszer hatóanyagát. A Zürichi Műszaki Egyetem (ETH) szakemberei most egy ilyen robotot készítettek el.
A CNet arról ír, a tudósok egy olyan mikrorobotot készítettek, ami a tengeri csillag mozgását utánozva képes előrébb jutni a szervezetben. Az egész konstrukció alig 0,25 milliméter átmérőjű, és olyan speciális lábakkal – csillókkal – rendelkezik, ami lehetővé teszi, hogy hatékonyan tudjon mozogni a folyadékokban.
A robot külsejére apró csillókat szereltek, amelyek mozgatásával képes előre haladni az eszköz. A csillók mozgatását ultrahang segítségével lehet kiváltani, és másodpercenként 10 ezerszer is képes csapkodni velük. Az így keletkezett örvényeknek köszönhetően beindul a mozgás is.
Daniel Ahmed, a fejlesztés vezetője arról beszélt, hogy először csak arra voltak kíváncsiak, képesek-e leutánozni az újszülött tengeri csillagok mozgását, ám kiderült, hogy a megoldás annyira hatékony, hogy azzal a szervezetben nehezen elérhető pontokra is képesek lehetnek gyógyszert szállítani vele.
Hogy mikor lehet majd éles helyzetben is használni a szerkezetet, most még nem tudni. A kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy a robot irányítását egyszerűbben is meg lehessen oldani.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.