Tech hvg.hu 2021. november. 10. 13:03

A mesterséges intelligenciát hívja segítségül egy rákkezeléshez használható magyar eszköz

Az Oncompass Medicine Kalkulátora célzott terápiát dolgoz ki a beteg számára.

Az orvosok ma már a daganatos betegségek kezelésekor nem csupán hagyományos terápiákat alkalmaznak: gyakran a személyre szabott, célzott terápiákat is igénybe veszik. Az ilyen kezelések mind a korai stádiumú, műthető, mind az áttétes daganatok esetében is hatékonyak. Az emlődaganatok kezeléséhez szintén több, elérhető célzott gyógyszer áll rendelkezésre, így egyre erőteljesebb az igény a daganat részletes molekuláris diagnosztikai vizsgálatára, és az itt kapott eredmények átfogó elemzésére.

Peták István, az Oncompass Medicine tudományos igazgatója munkatársaival együtt egy olyan szoftvert – ezt ők Kalkulátornak nevezik – fejlesztett ki, amely a mesterséges intelligencia (MI) segítségével rendszerezi és értékeli a molekuláris diagnosztika eredményeit. A fejlesztésről Peták a közelmúltban több előadást is tartott. Itthon a Szenológiai Társaság (az emlőrákra specializálódott orvostársaság) tudományos ülésén mutatta be azt, majd egy manchesteri rákkutató intézetben, valamint a Digital Health Summit nevű konferencián.

„A digitalizáció erősíti a mesterséges intelligencia használatát, a mesterséges intelligencia pedig értelmet ad a digitalizációnak. Nekünk pont akkor sikerült kifejlesztenünk a Kalkulátort, amikor a digitalizáció is berobbant – ez nem szerencse, ez az organikus fejlődés. Gábor Dénes, a Nobel-díjas magyar fizikus zseniális megállapítása szerint a jövőt nem lehet megjósolni, de föl lehet találni. Tehát az lesz a jövő, amivel a jelenben foglalkozunk. A mesterséges intelligencia alapú orvosi eszközök – mint amilyen a Kalkulátor is –, ma már elengedhetetlenek a daganatos betegek életéért folytatott harcban” – fogalmazott Peták István.

Az Oncompass szerint a rákbetegek kezelése sokszor hosszú évekig is eltart, az újabb leletek rendszerezése, áttekintése, értékelése pedig hatalmas feladat, amely hibalehetőségeket is rejt. A cég által kifejlesztett döntéstámogató eszköz, a Kalkulátor viszont egységesen táplál be mindent, majd az összes leletet figyelembe véve mutatja meg az orvosnak, hogy milyen kezelést ajánl a betegnek. Az OCM Kalkulátorának segítségével nem fordulhat elő az a hiba, hogy bizonyos leletek nem jutnak az orvos tudomására – áll a cég kapcsolódó sajtóanyagában.

Peták István szerint a mesterséges intelligencia az orvoslásban való használata életmentő lehet. Egy 40 éves újságírónő ugyanis azért halt meg szerinte emlődaganatban 2014-ben, mert egy pozitív lelet – a digitális adatrögzítő eszköz hiányában –, nem jutott el időben a kezelőorvosához. A pozitív lelet ismeretében, elérhető lett volna a beteg számára az a célzott terápia, amely csökkentette volna a daganat kiújulásának az esélyét – vélekedett a szakértő.

A társaság a Kalkulátor fejlesztéséért idén több rangos nemzetközi innovációs díjat is kapott.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.