Tech hvg.hu 2021. október. 26. 14:05

Látványos drónvideóval bizonygatja a SpaceX: készen áll a következő nagy dobásra

„Kapu a Marsra” című drónvideójával igyekszik bizonyítani a SpaceX, hogy készen áll a Naprendszer meghódítására. Gigantikus űrhajójukat akár még idén tesztelhetik Föld körüli pályán, de még több csatát meg kell vívnia Elon Musknak, mielőtt célba vehetné a Holdat és a Marsot.

Látványos drónvideóval demonstrálta a SpaceX, hogyan alapozza meg az űrkutatás történetének legnagyobb szabású küldetéssorozatát: űrhajósok eljuttatását a Holdra és a Marsra. A másfél perces montázson a világ legnagyobb űrhajója, a Csillaghajó (Starship) látható: az indítás, légi manőverezés, majd leszállás mind olyan „mérföldkőnek” számít, amellyel bizonyítani tudják a futurisztikus koncepció életképességét.

 

A Csillaghajó SN20-as prototípusa a Boca Chica-i űrkikötőben
SpaceX / Twitter

Az amerikai űripari vállalkozás „Kapu a Marsra” (Gateway to Mars) című videójával azt igyekszik tehát bizonyítani, hogy készen áll a „szűzrepülésre”, vagyis a Csillaghajó első komolyabb, Föld körüli utazására – egyelőre űrhajós nélkül.

Kétségtelen, hogy a SpaceX hónapról hónapra sikerrel veszi az újabb lépcsőfokokat, legutóbb néhány napja tesztelték űrhajójuk legutóbbi prototípustát (Starship SN20) a cég texasi Boca Chica-i űrkikötőjében. A Mars-utazásra szánt Csillaghajó orbitális tesztrepülése Musk szerint akár még idén novemberben megvalósulhat – feltéve, hogy zöld utat kap az Amerikai Légügyi Hatóságtól (FAA).

Az 50 méter magas SN20-as prototípust – ahogy arról korábban beszámoltunk – most először tesztelték az űrbeli körülményekre optimalizált Raptor hajtóművekkel, bár egyelőre csak a kilövőálláson. A következő lépés az lesz, hogy végre az űrben, orbitális pályán is kipróbálhatják a Csillaghajót.

A világ legnagyobb űrhajójának végleges változatát összesen 6 Raptorral szerelik majd fel, a hordozórakétát, a 120 méter hosszú Super Heavyt pedig 29 Raptor repíti majd az űrbe. A projekt az amerikai űrkutatási hivatalt, a NASA-t is lenyűgözte: tavasszal kötöttek szerződést a SpaceX-szel a következő „emberes” holdra szállás (Artemis program) támogatására, egy leszállóegység fejlesztésére.

Amilyen ambiciózusnak hangzik, annyira vitatott is Muskék álma. A SpaceX-nek több fronton is küzdenie kell, hogy végigvihesse a projektet: a NASA jelenleg vizsgálja a Csillaghajó és a texasi űrkikötő környezetre gyakorolt hatását, miközben Musk és a SpaceX fő riválisa, a Jeff Bezos milliárdos által alapított Blue Origin bíróságon támadta meg a NASA-val kötött Artemis-szerződést. Ha csak az egyik csatát elvesztik, azzal akár évekre is visszavethetik a fejlesztéseket. Bezos támadását Musk alig palástolt megvetéssel kommentálta:

Akármilyen jók is az ügyvédeid, perekkel nem fogsz tudni eljutni a Holdra, világos?

Más kérdés, hogy Musknak egyelőre csak a szája nagyobb: bár mindkét cég szállított már űrhajósokat kisebb utazásokra, kettőjük közül mégiscsak Bezos volt az, aki legalább a világűr pereméig eljutott.

Ha máskor is értesülne szeretne űrkutatási híreinkről, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.