Tech Balogh Csaba 2021. október. 21. 15:30

Itt a Huawei új telefonja, 50 megapixeles kamerával támad a Nova 9

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Az európai piacra is elhozza Nova 9 okostelefonját a Huawei. 50 megapixeles kamera és 120 Hz-es képernyő is helyet kapott benne. A csütörtök délután bemutatott eszközt napokig nyomogattuk, így a papírformán túl rögtön tapasztalatainkkal is jövünk.

Elsőként a Nova 9 kameráinak képességeit ecsetelték, ráadásul igen hosszan, a Huawei új készülékének nem nyilvános sajtóbemutatóján a gyártó képviselői. Ez is mutatja, hogy a mobilfotózásban régóta jól teljesítő kínai gyártó elsősorban azoknak szánja új, középkategóriás telefonját, akik számára fontos a mindennapos fotózás.

A főszerepet az 50 megapixeles objektív kapja, melyről a Huawei képviselői úgy beszéltek, hogy ezzel hozzák el a csúcsmobilok kameráját a középkategóriába. Ennek egyik bizonyítékaként említették, hogy míg az iPhone 12 Pro Max – azaz az Apple tavalyi csúcstelefonja – egy 1/1.87 hüvelykes képérzékelő szenzorral bír, addig a Nova 9 főkamerájába már egy 1/1.56 hüvelykes került. (A fairebb összehasonlítás kedvéért tesszük hozzá: az iPhone 13 Pro Max esetében ez az érték 1/1.67, de tény, hogy a Nova 9-énél ez még mindig valamivel rosszabb.)

Huawei

A főkamera dolgát három másik modul – egy 8 megapixeles ultraszéles látószögű kamera (f/2.2), egy mélységérzékelésért dolgozó egység (f/2.4) és egy 4 centiről is működő makrokamera (f/2.4) – segíti.

Laboratóriumi szintű értékelésre nem vállalkoznánk, de lefotóztuk ugyanazt a reggelinek szánt gyümölcsöt három telefonnal. Íme tehát ugyanaz a reggelinek szánt gyümölcs előbb egy Samsung Galaxy Z Flip3 képén, majd egy Apple-féle iPhone 12-esén, végül pedig a Huawei Nova 9 által készített fotón.

Így látta a reggelinket a Samsung Galaxy Flip3
hvg.hu
Így látta a reggelinket az iPhone 12
hvg.hu
Így látta a reggelinket a Huawei Nova 9
hvg.hu

A korrektség érdekében jegyezzük meg, hogy a Huawei telefonján vélhetően nem végleges szoftververzió futott. Hogy a Flip3 kicsit talán samsungosan túlszaturált vagy az iPhone 12 fotója tetszik valakinek jobban, az véleményes – de hogy a Nova 9 színei nagyon messze állnak a valóságtól, az nem kérdés.

Próbálkoztunk nagyobb témákkal, zoomolással is. Alább egy ultraszéles látószögű fotó után egy normál beállítások mellett készített kép, majd 2x/5x/10x zoomolás mellett lőtt fotó látható.

hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu

Majd ugyanez a helyszín esti módban: az alapkép után ezúttal is 2x/5x/10x zoomot használtunk.

hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu

A zoomolás eredménye szinte minden esetben, valljuk be, csúnya.

A fotókat elnézegetvén ellent kell mondanunk a sajtóbemutatón elhangzottaknak: csúcskategóriás fotózási teljesítményt továbbra se várjon senki egy középkategóriás telefontól. Első benyomásaink szerint a három éve bemutatott Huawei P20 Próval jobb képeket lehetett készíteni.

Képernyő, lóerő, kapacitás

A szemrevaló mobil fekete vagy cukorkásított világoskék színű burkolata üvegből van. A váznak egy 6,57 hüvelykes képernyőt kell keretbe foglalnia, az OLED panel felbontása FHD+, 1080x2340 pixeles. A Huawei ennél a telefonjánál alkalmaz először 120 Hz-es képfrissítést. A konkurenciához hasonlóan a készülék képes arra, hogy az éppen képernyőn lévő tartalomhoz igazítva változtassa a rátát. Kellemetlen, de ebben a kategóriában bocsánatos, hogy a „kapcsoló” kétállású, a képfrissítési ráta vagy 60 Hz vagy 120 Hz. (A csúcsmodellek 10–120 Hz között választják meg az aktuálisan szükséges értéket.)

Huawei

Szintén illik a kategóriába a Qualcomm Snapdragon 778 4G chipset. Az elnevezés nemcsak a processzor teljesítményéről árulkodik, hanem arról is, hogy ez a telefon bizony nem képes az 5G-re. Itthon ez főleg papíron probléma: az ország jelentős részén csak mutatóban elérhető a hálózat, így aki nem öt évre választ telefont, az jó eséllyel nem kerül majd igazán hátrányba a többiekhez képest akkor, ha a Nova 9-et választja. Már csak azért sem, mert a 4G sebessége a jelenlegi felhasználói szokások mellett a legtöbbek számára bőven elegendő.

Wifi 6 és Bluetooth 5.2 kapcsolódási lehetőség viszont van a fedélzeten, ahol tárhelyből 128 GB-nyi, RAM-ból pedig 8 GB kapott helyet.

A képernyő alsó részébe van építve az ujjlenyomat-leolvasó, ami ugyan elég pontosan és gyorsan működik, használatát mégis feleslegesnek ítéltük. Ugyanis a mobil arcfelismerő funkciója igencsak pontos és gyors. Tapasztalatunk szerint a Samsung Galaxy Flip3 hasonló rendszerénél többször tette azonnal a dolgát,

nappali fényviszonyok között már-már az iPhone-ok Face ID-jához hasonló pontosságról és gyorsaságról beszélhetünk.

Az akkumulátor 4300 mAh-s értéke nem kis kapacitást jelez, és az is több mint rendben van, hogy a 66 wattos – természetesen USB-C-s – Super Charge töltés mintegy 40 perc alatt tölti nulláról százszázalékra a telepet.

Egyébként a Nova 9 egy 175 grammos, 7,77 milliméter vékony eszköz. Akinek ezek a számok semmit nem mondanak: egy átlagos méretű és tömegű mobilról van szó, egy gramm híján ugyanilyen például az iPhone 13.

Szoftli

A remek hardver mellé – ahogy a Huawei esetében az utóbbi időben megszokhattunk – a legtöbbek számára kisebb-nagyobb kompromisszumot jelentő szoftver jár. Az Android 11-en alapuló EMUI 12 felület sajátossága, hogy „nincs rajta Google”. A Google szolgáltatásait, például a térképet vagy a Gmailt persze így is lehet használni. Az appoknál azért jóval kényelmetlenebb megoldással, böngészőből. Csak nem a Chrome-ból, mert az sem tölthető le a Play áruházból – már csak azért sem, mert a Play áruház sem elérhető. Alkalmazásokat letölteni a Huawei saját szoftveráruházából, az App Galleryből lehet, ám itt a Google appjain kívül például Facebookot, Instagramot és WhatsAppot sem lehet találni. Snapchat és TikTok viszont például van.

(Cikkünkben korábban azt állítottuk, hogy a készüléken HarmonyOS operációs rendszer fut. Az európai piacra kerülő eszközöket azonban a korábbi információkkal ellentétben EMUI 12 felülettel látja el a Huawei.)

Aki Google-szolgáltatások (Google Mobile Services, GMS) nélkül tud élni, annak kétesélyes a kényelem. Ha a K&H Bank ügyfele, nem fog tudni mobilbankolni. Ha az Ersténél van, akkor minden további nélkül. (Frissítés A Clash Royale című népszerű játék nem telepíthető a mobilra, a The Walking Deaddel viszont lehet zombizni. A HVG appal lehet híreket olvasni, a The Washington Post alkalmazása nem található. És ez csak három pár példa, lehetne sorolni tucatjával. Mindenki ellenőrizheti, hogy nála mekkora a rendszer használatával járó kompromisszum, ha egyáltalán van: az AppGallery webes felületén rákereshet az általa használt appok huaweies elérhetőségére.

A lehetőségek körét több módon próbálja bővíteni a gyártó. Ennek egyik útja, hogy próbál meggyőzni minél több céget, szervezetet, appfejlesztőt, hogy tegye elérhetővé az AppGalleryben is alkalmazását. Akit sikerül meggyőzni, annál is néha felemás az eredmény: a Microsoft Office például minden további nélkül letölthető a telefonra, de az Outlook levelezőapp még nincs az AppGalleryben. Itt jegyezzük meg, ami mostanság sokaknak fontos lehet: a védettség igazolására alkalmas EESZT alkalmazás elérhető a Huawei appboltjában.)

Másrészt segít az is, hogy a Petal Search nevű megoldás az AppGalleryn kívüli, a Huawei által megbízhatónak ítélt helyeken is kutatja az általunk telepíteni kívánt appok telepítőfájljait. Így sikerült például még az androidos Apple Music alkalmazást és az Outlookot is installálnunk. De mobilbanki programokkal ilyet – értelemszerűen – nem nagyon lehet eljátszani.

Tehát egy kis barkácsolással a legtöbb app felvarázsolható a készülékre. De egyrészt a Google háttérrendszerének megléte nélkül azért nem mindegyik – első ránézésre a Google-től teljesen független – program működik teljeskörűen. Másrészt

amikor valaki kifizet 190 ezer forintot egy telefonért, akkor utána nem biztos, hogy barkácsolni vagy varázsolni akar, hanem egyszerűen csak kényelmesen használni azt.

A Huawei különféle saját appjait (Huawei Mobile Services, HMS) szokni kell. De közel sem biztos, hogy mindenáron az eddig megszokott appot kell rákényszerítenünk a mobilunkra; érdemes néha új dolgokat is megismerni. Mindenki a Chrome-hoz szokott hozzá – de a Huawei saját böngészője tapasztalataink szerint egyáltalán nem rossz. A Petal Térkép nem egy Google Térkép, bőven van még mit finomítani rajta – de például a nagymama kis faluban lévő házát cím alapján pontosan oda teszi, ahol az a való életben is található, míg a Google Térképnek ez évek óta nem sikerül. (A Petal Térkép, melynek háttérrendszerét a navigációs megoldásairól régóta ismert TomTom biztosítja, nemcsak androidos app formájában próbálgatható, hanem webes felületen is.)

hvg.hu

Az vitán felüli, hogy a Huawei felhasználói felülete igényes, szépen kidolgozott, kényelmesen használható. Meg merjük kockáztatni, hogy

a Huawei korábbi, „igazi androidos” telefonjairól ismerős felület továbbra is a mobilpiac három legszebb megoldása között van – de az is lehet, hogy holtversenyben dobogós.

Konklúzió

+: szép telefon szép szoftverrel, 120 Hz-es képfrissítés, kellemesen használható felület, gyors felület.

: közepes képminőség; a HMS sajátosságait szokni kell, sokaknak hiányozhat a megszokott Google-integráció.

A Huawei Nova 9 egy remek készülék, amellyel szoftveres megkötései miatt nem mindenki járhat jól. Aki átmegy a teszten – azaz megtalálja az AppGalleryben vagy más, megbízható helyeken az általa jelenleg használt alkalmazások szinte mindegyikét –, az viszont egy kellemes eszközt vehet kezébe. Melynek fotós képességeit azért a kategóriájának megfelelő helyen kell kezelni.

A konkurensek közül a Samsung Galaxy A72 mostanában 140 ezer forint körül van árazva, melyért cserébe nagyobb képernyő (6.7 hüvelyk), ám lassabb processzor, valamint 64 megapixeles kamera és mindössze 25 wattal tölthető, 5000 mAh-s telep jár. No és persze bütykölés nélküli Google-szolgáltatások és minden androidos alkalmazás.

Utóbbi két dolog a Xiaomi néhány hónappal korábbi, 10T Pro modelljében is ott van, melyet cikkünk megjelenésének idején valamivel olcsóbban, 170 ezer forintért lehet beszerezni – 6.67 hüvelykes képernyővel; 5G-vel; szintén kiváló képeket készítő kameraszettel; korábbi, de gyorsabb processzorral; illetve 38 helyett 58 perc alatt feltöltődő, de aztán a Nova 9-énél tovább üzemelő akkumulátorral.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés