Tech hvg.hu 2021. október. 19. 16:03

Pénztár és pénztáros nélküli boltot nyitott a Tesco Londonban

A Tesco kétévnyi tesztelés után Londonban nyitotta meg az első olyan üzletét, ahol a vásárlóknak nem kell pénztárhoz menniük a termékekkel, az ellenértékét ugyanis automatikusan fizetik ki a Tesco alkalmazásán keresztül, amikor távoznak.

Az Amazon három évvel ezelőtt nyitotta meg az első olyan üzletét a világon, amelyből a klasszikus fizetési mód nélkül távozhatnak a vásárlók. A boltban ugyanis nincs se pénztár, se pénztáros. Helyettük a boltban működő technológia jegyzi fel, hogy mit tesznek a betérők a kosarukba, távozásukkor pedig automatikusan leemeli azok ellenértékét a számlájukról.

Az amerikai óriás azóta már máshol is jelentkezett a megoldásával, a nyáron pedig első európai cégként a portugál Sensei is megnyitotta első ilyen üzletét. Bár a technológia működik, az autonóm üzletek azóta sem indultak látványos terjeszkedésnek. Könnyen lehet azonban, hogy ez hamarosan megváltozik.

A Reuters beszámolója szerint kedden Londonban a Tesco is megnyitotta az első olyan üzletét, amelyben a vásárlóknak nem kell sem a termékek kódját leolvasniuk, sem a pénztárnál fizetniük ahhoz, hogy megvásárolják őket.

A GetGo névre keresztelt megoldást 2019 óta tesztelték. A cég szerint a vásárlóknak be kell jelentkezniük a Tesco alkalmazásába, az árucikkek összeválogatása után pedig a kassza meglátogatása nélkül hagyhatják el a boltot. A vásárlás közben kamerák és súlyérzékelők figyelik a kosarukat, a távozáskor pedig az alkalmazáson keresztül automatikusan történik meg a fizetés. A számlát néhány perccel később kapják meg, szintén a mobiljukra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 31. 20:15

„A válásra nem szabad úgy gondolni, mintha szörnyűség lenne, a szörnyűség a rossz kapcsolat”

A magyar társadalom még mindig erősen hiszi, hogy a házasságban élők boldogabbak, ezzel együtt a gyerekek egyharmada házasságon kívül születik, még ha ezt a döntéshozók nem is hajlandók tudomásul venni. Miért adják egyre többen válásra a fejüket ötvenes-hatvanas, sőt hetvenes éveikben? Melyek a leggyakoribb válóokok, és hogyan hat vissza a szegénység a házasságok tartósságára? Ezekről is beszélgettünk Tóth Olgával, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének munkatársával.