A Financial Times forrásai szerint a július végi tesztet Kína végezte, az űrfegyver az ő fejlesztésük. Olyannyira jól működik, hogy az az amerikai tisztségviselőket is meglepte.
A kínai hadsereg egy hordozórakéta segítségével alacsony Föld körüli pályára juttatott egy hiperszonikus űrsiklót, amely ezután a Földet megkerülve visszatért a légkörbe – írta meg a Financial Times az állítólag július végén, augusztus elején zajlott eseményekről. Peking viszont tagadja, hogy ilyen tesztet végzett volna.
A lap szerint az űrrepülőn nem volt rakomány, ugyanakkor a források szerint a szerkezettel egy atomtöltet is célba juttatható.
Ez utóbbit állítólag szintén tesztelték a kínai katonák, de csak elméletben, és a repülő állítólag hibázott: 40 kilométerrel elvétette a célpontot. A teszt azonban így is remek eredményekkel zárult, ami az amerikai hírszerzőket is alaposan meglepte – írja a lap.
A fegyvert a China Academy of Aerospace Aerodynamics nevű kutatóintézet fejleszti; ez egy olyan állami tulajdonban lévő vállalathoz kötődik, amely a kínai űrprogram rakétáit is szállítja.
A hiperszonikus repülők lassabban repülnek, mint a ballisztikus rakéták, de ezeket nehezebb észlelni, mivel a röppályájuk megváltozhat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.