Alaposan felzaklatta a Facebook ügyvivőit egy független fejlesztő, aki hatékony segítséget ajánlott azoknak, akik úgy érzik, túl sok időt töltenek az oldalon.
Egyes kutatók, programozók és más szakemberek gyakran hozakodnak elő azzal, hogy a Facebook egyáltalán nem kedveli azokat a törekvéseket, melyek az oldalon töltött időt igyekeznek csökkenteni. Egy friss beszámoló ezt látszik megerősíteni.
A Slate.com oldalon arról számolt be ugyanis egy fejlesztő, hogy a Facebook egy életre kitiltotta a szolgáltatásból és az Instagramból, amiért elkészített egy különleges bővítményt. Az Unfollow Everything arra volt jó, hogy a felhasználó a böngészőből mindössze néhány kattintással leiratkozzon egyszerre az ismerősei, valamint a kedvelt Facebook-oldalak és csoportok bejegyzéseiről.
A fejlesztés nem volt illegális, hiszen semmi olyanra nem adott lehetőséget, amit az oldalon belül ne lehetne elvégezni. Louis Barclay munkája mindössze időt spórolt, azzal ugyanis nem kellett a Facebook beállításai között navigálni, és megkeresni a vonatkozó parancsokat. A bővítményt még a svájci Neuchâtel-i Egyetem is felhasználta egy kutatásához, majd a projekt önálló életre kelt: egyre többen kezdték letölteni, sokan pedig levelet írtak a készítőnek, megköszönve a fáradtságos munkáját.
[10 éve még az év emberének választották Mark Zuckerberget, ma már a Facebook bukásáról írnak]
Ezt a fajta segítséget a Facebook viszont egyáltalán nem értékelte: Barclay elmondása szerint a program publikálása után magától a Facebooktól kapott egy levelet, melyben ügyvédekkel és bírósági ügymenettel fenyegették. Majd pedig a Facebook- és az Instagram-fiókját is befagyasztották. A Facebook reakciójában azt is írta: nyomatékosan kéri a programozót, hogy soha többet ne készítsen hasonló eszközöket.
Barclay elsőre nem rettent meg, de a bíróság elé citálás gondolata megijesztette, hiszen, mint írta, ha veszít, minden költséget neki kellett volna állnia. Márpedig a Facebook ellen valószínűleg nem nyert volna. A programozó ezért törölte a fejlesztést, és úgy döntött, blogbejegyzésben tárja a világ elé történetét és a Facebook hozzáállását. Szerinte az oldal több esetben nyúlt hasonlóan radikális eszközökhöz más fejlesztők esetében is, miközben valószínűleg ők sem tettek semmi törvénytelent.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.