Tech hvg.hu 2021. október. 01. 15:18

Karikó Katalin kapja idén a Bolyai-díjat

A magyar tudományos élet legrangosabb elismerését kétévente adják át.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Barabási Albert-László hálózatkutató után idén Karikó Katalin biokémikus, kutató biológus, az mRNS-alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója kapja a Bolyai-díjat – jelentette be a Bolyai-díj Alapítvány Kuratóriuma és Alapítói.

Az 1998-ban alapított, kétévente átadott elismerést azzal a céllal hozták létre, hogy az emberek értékrendjében méltó helyre emeljék a tudást és a tudományt, így biztosítva a tudósokat megillető társadalmi elismertséget. A civil kezdeményezésre, magántőkéből létrehozott alapítványi díjat azok a magyar állampolgárságú vagy magyar származású emberek kaphatják meg, akik nemzetközi szinten is kimagasló eredményeket érnek el a tudományos kutatás, fejlesztés, a tudományos utánpótlás nevelése, illetve ezek eredményeinek a társadalmi-gazdasági életben való hasznosítása terén.

Karikó Katalin Nobel-díjat kaphat - de ha mégse, azt is meg tudjuk magyarázni

Egyre idősebb korban érkeznek a Nobel-díjak, de a bizottságnak több oka lehet, hogy várjon a nagy tudományos teljesítmények elismerésével. Az esélylatolgatásban szempont az is, hogy eddig ritkán díjaztak nőket és védőoltás-kutatásokat.

A 100 ezer eurós pénzjutalommal járó elismerésről egy tizenöt tagú, független díjbizottság dönt, amelynek elnöke a mindenkori köztársasági elnök. A további tizennégy tag közül hetet a Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége, a többit a Bolyai Díj Alapítvány alapítói delegálják a magyar tudományos és gazdasági élet kiemelkedő személyiségei közül. „Karikó Katalin kutatóbiológus úttörő szerepet játszott a Covid-19 elleni mRNS-alapú vakcina kifejlesztésében, és eredményeit világszerte figyelemmel kíséri az akadémikus közeg és a közélet egyaránt” – idézte a közlemény Szabó Gábor, a Bolyai Díj Alapítvány Kuratóriumának elnökét.

Korábbi díjazottak:

Karikó Katalint az elmúlt egy évben számtalan elismeréssel tüntették ki, legutóbb az UNESCO tudományos díját ítélték oda neki. Emellett felkerült a Time magazinnak a világ száz legbefolyásosabb emberét összegyűjtő listájára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés