A 14. repülést hajtotta volna végre az Ingenuity, ám a rendszere egy hibajelzés miatt törölte a tesztet.
Öt hónap telt el azóta, hogy a NASA történelmet írt: április közepén először reptette meg a Marson az Ingenuity nevű drónt. Ez volt az első alkalom, hogy ember által alkotott eszköz idegen bolygó légkörében hajtott végre repülést.
Azóta már több mint tucatnyi repülésen van túl a szerkezet, a legutóbbit azonban kényetelenek voltak elhalasztani a szakemberek – írja a Space.com. A beszámoló szerint eredetileg szeptember 18-án hajtotta volna végre a drón a 14. repülését. Ennek során azt tesztelték volna, hogy a rotorjai ne csak 2537, hanem 2700 fordulat/perc sebességgel is képesek legyenek a magasba emelni.
Most meghallgathatja, milyen egy helikopter hangja a Marson
A digitalizációt elutasító kisvállalkozások nagy része vélhetően unja, hogy az üzleti cikkek évek óta rá akarják beszélni arra, hogy megtegye, amihez semmi kedve, és forgassa fel a mindennapjait. Pedig még 2021-ben sem kell páros lábbal berúgni az ajtót - cikkünkben megvizsgáljuk, mi az, amit ma már kötelező meglépni a vállalkozás érdekében, mi az, ami elvárás helyett előny, és mi az, ami hab lehet a digitális tortán.
A változtatásra azért van szükség, mert a marsi évszakok változásával a bolygó légkörének sűrűsége is változik.
Az Ingenuity rotorjait szeptember 15-én már beizzította a NASA, akkor 2800 fordulat/perc sebességre pörgette fel, meg azonban nem reptette. A teszttel megnyílt az út a szeptember 18-i repüléshez, ami végül elmaradt. A NASA szerint azért, mert a szerkezet meghibásodást észlelt a repülést segítő két szervómotorban, így a rendszer azt a döntést hozta, hogy törli a feladatot.
Az Ingenuity összesen hat szervóval rendelkezik, közülük három van a rotornál. Ezek biztosítják, hogy repülés közben lehessen irányítani. A NASA szakemberei vizsgálják, mi okozhatta a meghibásodást. Előfordulhat, hogy az alkatrészek kezdtek el kopni, ami nem lenne meglepő, az Ingenuitynek ugyanis eredetileg csak öt repülést kellett volna végrehajtania.
A mérnökök bíznak abban, hogy sikerül kijavítani a hibát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.