A Columbia Egyetem kutatói olyan eszközt fejlesztettek, ami emberi fogyasztásra alkalmas ételt állít elő. A hozzávalók egyike egy 3D-nyomtató.
Néhány évtizeddel korábban, amikor még a NASA a Hold meghódításán ügyködött, vetíteni kezdtek egy rajzfilmet. Ez a volt a méltán népszerű Jetson család, melynek szereplői – a történet szerint – már a jövőben élnek, és többek közt gombnyomásra képesek ételhez jutni. Ha nem is teljesen ezt, de valami hasonlót sikerült megvalósítani a Columbia Egyetemen: egy olyan eszköz készült, ami egyrészt előállítja a terméket, egy lézer pedig fogyasztásra alkalmassá teszi azt.
A különleges műszerről a Zenger adott hírt. A beszámoló szerint egy 3D-s nyomtatót alakítottak át, amely csirkehúsból készült alapot folyaszt egy lapkára. A nyomtató azért előnyös, mert a csőből érkező anyag aprólékosan szabályozható: megadható, hogy milyen íze legyen, mennyi tápanyag legyen benne, és az is, hogyan nézzen ki, amikor kifolyik. (Hogy mennyire gusztusos ez a módszer, attól most tekintsünk el.)
Miután a kutatók kidolgozták a megfelelő receptet, egy eszközt is fejlesztettek hozzá, ami a turmixolt alapanyagot fogyaszthatóvá teszi. A választásuk egy precíz lézerre esett: ez biztosította ugyanis, hogy ne csak a csirke felső rétege legyen ehető. A kutatók ehhez többféle mintát is teszteltek, mert kíváncsiak voltak, hogy az egyes nyalábok milyen gyorsan emelik az anyag felszíni hőmérsékletét.
Végül az infravörös lett a befutó, mert az barnította meg a leghatékonyabban a húst.
A kutatás egyik fontos megállapítása volt, hogy az új módon előállított étel kevésbé zsugorodott össze, mint a hagyományos technika során, emellett szaftosabb is volt. Az egyetem által felkért vaktesztelők pedig finomabbnak is találták a nyomtatott csirkét.
A Columbia Egyetem azt szeretné, hogy a rendszer a kereskedelmi forgalomban is megjelenjen, és egy adatbázis is elérhetővé váljon hozzá. A kutatók szerint így az érdeklődők szabadon cserélgethetnék a recepteket, megoszthatnák egymással az elkészült fogásokat. Ehhez persze még rengeteget kell kutatni, de ami fontosabb: a rendszernek egy megfizethető változatát is el kell készíteni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.