A Costa Rica-i Ad Astra Rocket Company egy nukleáris hajtóművet fejlesztett, ami jelentősen lerövidítheti a Mars-utazás hosszát.
Ahhoz, hogy a Mars-utazás megvalósítható legyen, nem elegendők a jelenlegi hajtóművek. Bár a mostani technológiával is képesek vagyunk bő fél év alatt elérni a szomszédos bolygóig, ennél sokkal rövidebb időre lenne szükség, ha embert is akarunk oda juttatni.
Erre lehet megoldás a nukleáris hajtómű, amely a jelenleginél sokkal nagyobb sebességre tudná gyorsítani az űrhajókat, így jelentős mértékben lerövidülhetne az utazással töltött idő. Ennek kifejlesztésére az Egyesült Államok is ráhasal, egy Costa Rica-i cég viszont már a tesztelés fázisánál jár.
Az India Times beszámolója szerint az Ad Astra Rocket Company sikeresen hajtott végre egy 88 órás tesztelést a Vasimr VX-200SS nevű plazmarakétájával az amerikai Houstonban.
A cég szerint a nukleáris hajtómű kétmillió fok fölé hevíti a plazmát, ekkor a hajtómű hátsó részén, egy mágneses mezőn keresztül forró gáz távozik, ami megmozdítja a rakétát. Az egység így 197 950 km/h sebességre tud felgyorsulni.
A cég szerint ezzel a technológiával a jelenlegi bő fél év helyett egyetlen hónap alatt el lehetne érni a Marsra, ami jóval közelebb hozhatja az emberi missziókat a valósághoz. Emellett a vállalat úgy látja, a nukleáris megoldás jóval biztonságosabb, mint a jelenlegi hajtóművek – kisebb a meghibásodás esélye –, így maga az űrutazás is biztonságosabbá válhat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.