Tech Balogh Csaba 2021. szeptember. 23. 12:03

Mit tegyek a lejárt bankkártyámmal, ha nem szeretném szennyezni a bolygót?

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Akinek van bankszámlája, annak jó eséllyel van hozzá kártyája is. Akinek van kártyája, annak pedig biztosan le fog járni. Mit lehet vele csinálni ezután?

Műanyag. Elsőre alighanem ezt vágják rá legtöbben, ha felmerül a kérdés, miből is van egy bankkártya. Pedig a lapocska és a helyzet ennél sokkal bonyolultabb.

Egy bankkártya alapját valóban a műanyag jelenti, az alábbi ábrán is látható, hogy több rétegében is helyet kap a plasztik. Azon túl azonban rengeteg összetevővel találkozhatunk: a chipben szilícium, arany és nikkel is van, a hologramos rész alumíniumból készül, de különféle adalékanyagok, tinta, arany, réz és papír is kell ahhoz, hogy elkészüljön egy kártya.

Mastercard

A zöld mozgalmak és társadalmi elvárás hatására egy ideje már keresik a kártyatársaságok, hogyan lehetnének környezetbarátabbak a kártyák, első körben legalább a műanyag lecserélésével. (A legtöbb kártya nem újrahasznosított, hanem először használatos műanyagból – first-use plastic – készül, ezért már ennek optimalizálása is sokat jelentene.) A gazdasági-társadalmi folyamatokat figyelve valószínűnek tűnik, hogy hamarosan el fog jutni az iparág a mainál sokkal környezetbarátabb bankkártyák kibocsátásáig, de addig is itt lebeg felettünk a kérdés: mit tehetnek az egyszeri kártyahasználók?

A Thales Group tavalyi – az angolszász tartalmakat vizsgáló – elemzésében nem túl környezetbarát tanácsokat talált netszerte arra a kérdésre, mi történjen egy lejárt kártyával.

  • Vágjuk szét a kártyát egy erős ollóval.

  • Tegyük be a kártyát egy iratmegsemmisítőbe.

  • Egy erős mágnessel hatástalanítsuk a mágnescsíkot.

  • Semmisítsük meg a chipet, vágjuk szét a kártyát és darabjait különböző szemetes zsákokra elosztva dobjuk ki.

A Thales elemzői szerint a bankkártyákhoz éves szinten elhasznált 30 millió kilónyi – 150 darab Boeing 747-es repülő teljes tömegének megfelelő mennyiségű – műanyag javarésze egyszerűen a kukákban végzi, szépen és főleg lassan mikroműanyagokra bomlik, és ilyen formában visszaköszön hozzánk például az élelmiszereinkben.

Ám nem biztos, hogy ki kell dobni azt a lejárt kártyát. Összegyűjtöttünk néhány tippet, mit tehetünk még vele.

Könyvjelző

Olvasás közben remek szolgálatot tehet egy bankkártya, hiszen em túl vastag, nem túl nagy, nem gyűrődik, nehezen használódik el. Ehhez lényegében semmit nem kell tenni a kártyával, csak használni, de aki szeretné, az például az ide kattintva megtekinthető, vagy akár az alábbi videón látható módon megbolondíthatja egy kicsit a plasztiklapot.

Fülhallgatótartó

Kicsit talán meglepő és pont ugyanennyire munkás, hogy fülhallgatótartó készüljön egy kártyából. Így nem fog összegabalyodni a kábel.

Mobiltartó

Telefon vagy akár táblagép asztali tartásához is jó szolgálatot tehet a bankkártyából gyorsan kialakítható egyszerű tartó.

Dísztárgy, ajándék

A kártyák felhasználásával meglepően sokféle dísztárgy alkotható meg, melyek akár otthon, akár ajándékként érdekesek, egyediek lehetnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Sport Horn Andrea 2025. január. 01. 20:00

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.