A 2015 óta minden alkalommal az első helyen álló Tokió még a dobogóról is leszorult a legbiztonságosabb nagyvárosok listáján, Európába került a cím. Az idei lista összeállításakor a kiberbiztonság kapott az eddiginél nagyobb szerepet, és a koronavírus elleni védekezés sikere is megjelenik a mutatóban.
Ahogy kétévente mindig, a The Economist idén is összeállította a világ legbiztonságosabb városainak listáját. Az elmúlt három alkalommal Tokiót választották a legbiztonságosabbnak, idén azonban az első helyen egy olyan város végzett, amely eddig még soha nem volt ebben a pozícióban, de nem nagy meglepetés a győzelme:
Koppenhága.
A dán város a maximális 100 pontból 82,4-et ért el, így épp csak megelőzte a második helyezett, 82,2 pontos Torontót. A Top 10 a következőképp néz ki:
1. Koppenhága
2. Toronto
3. Szingapúr
4. Sydney
5. Tokió
6. Amszterdam
7. Wellington
8. Hong Kong
9. Melbourne
10. Stockholm
A nagyvárosokat, amelyek a listán szerepelnek, olyan mutatók alapján értékelik, hogy milyen elterjedt a bűnözés, milyen az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, mekkora a légszennyezettség, a helyiek várható élettartama, mennyi pénzt költenek a rászorulók megsegítésére, és van-e a városnak terve előre nem látható katasztrófa esetére. Újonnan került be az a mutató, hogy hányan haltak meg a koronavírus miatt, illetve hogy a városnak van-e kiberbiztonsági, valamint smart city-terve.
A kiberbiztonság új összevetőként jelent meg, de rögtön az egyik legfontosabb lett. A lista összeállítói ezt azzal indokolják: ahogy egyre több munka és üzlet kerül át az online térbe, úgy kell a döntéshozóknak is egyre jobban figyelniük az ottani biztonságra.
Közép-európai szemmel nézve világos a lista egyik legnagyobb hibája: a régiónk gyakorlatilag láthatatlan rajta. Nyugatra Frankfurt és Milánó a hozzánk legközelebbi városok, amelyeket értékeltek, kelet felé Isztambul és Moszkva – ez azért sokat nem mond el az itteni helyzetről.