Tech hvg.hu 2021. szeptember. 14. 17:03

Megnézte a NASA a Marsból vett mintát, egymillió évig is lehetett víz a felszínén

A Perseverance marsjáró által a marsi sziklából vett kőzetminta már át is esett egy gyors elemzésen, és ez alapján izgalmas dolgokra számíthatunk a jövőben.

Nemrég történelmet írt a NASA, a Perseverance marsjárónak ugyanis sikerült begyűjtenie egy kőzetmintát a vörös bolygó felszínéről. Azóta már egy újabb lyukat is fúrt a tudósok által kinézett sziklába, és a szakemberek szerint igen jó döntés volt a kutatás helyszínéül a Jezero-krátert választani.

A Perseverance fedélzetén van néhány műszer, amellyel kezdetleges vizsgálatot el lehet végezni a kőzetmintákon – a mélyebb elemzést a Földön hajtják majd végre a tudósok –, ám az eredmények alapján úgy tűnik, a térségben hosszú időn át volt jelen a víz. Mindez több tízezer, vagy akár egymillió évet is jelenthet, ez pedig azt is jelenti, hogy a bolygó felszínén kellően stabil volt a víz ahhoz, hogy egy mikroszkopikus élet meg tudjon telepedni benne.

NASA

A kutatók emellett olyan sókat is detektáltak a kőzetben, amelyek akkor képződhettek, amikor a víz átfolyt a sziklán, amelyből most mintát vett a Perseverance. A tudósok abban bíznak, hogy ezek a sók a korai élet nyomait is megőrizhették.

Fontos megjegyezni, hogy egyelőre egyetlen sziklából tudott mintát venni a marsjáró, így biztosat csak abban az esetben lehet majd mondani, ha ezt több, különböző helyen lévőből is tud majd mintát gyűjteni, illetve, ha ezek a minták visszatérnek a Földre. Ez utóbbira azonban még hosszú éveket kell majd várni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Kövesdi Veronika - Metz Rudolf Tamás 2025. május. 04. 17:30

A politikai teflon: négy oka van, hogy Magyar Péter támadhatatlan, és a szavatosságuk lejárhat

Követői számára Magyar Péter lett „a nép hangja”, aki a hatalom szemébe mondja, amit sokan éreznek. És aki ilyen szerepet vív ki, azt nehezebben ítélik el akkor is, ha hibázik. Ehhez jön még egy dinamika: minél többen állnak mellé, annál inkább „a mi emberünkké” válik, és annál támadhatatlanabb. Kövesdi Veronika médiakutató és Metz Rudolf Tamás politológus a teflonhatás magyarázatát adják, és elmagyarázzák, mikor szűnik meg a védelem.