Az üzenetküldő a saját oldalán is jelzi, milyen előnyei vannak a végpontok közti titkosításnak. A kiskapukat viszont nem reklámozzák annyira.
A WhatsApp felületén 2016 óta működik a végpontok közti titkosítás, ami garantálja, hogy a felhasználók között küldött üzenetet harmadik személy ne lássa. Elvben legalábbis így működik a rendszer, de a ProPublica oldalán megjelent terjedelmes anyag szerint a platformnak számos kiskapuja van.
Az oldal egyrészt hangsúlyozta, hogy a WhatsApp mintegy ezer főből álló csapatot tart fenn, amelynek feladata, hogy a jogsértőnek vélt üzeneteket kiszűrje. Ezt viszont csak úgy tudják elvégezni, ha a küldő és a fogadó közt vándorló szöveget láthatják. Az ellenőrzés nem automatikus, arra csak akkor nyílik lehetőség, ha a címzett vagy a feladó jelenti az üzenetet.
A megjelölt szöveg ilyenkor a WhatsApp rendszerében vándorolva a hús-vér operátorok elé kerül, ahol természetesen már nem titkosítottan jelenik meg. A szöveg vizsgálatában ráadásul nem csupán az emberi munkaerő vesz részt, hanem a mesterséges intelligencia is. Ez utóbbi segít elbírálni egy-egy tartalomról, hogy az valóban sértőnek, veszélyesnek minősül-e.
A vizsgálat azt nem vonja kétségbe, hogy a szolgáltatás felületén terjedő üzenetek ne lennének védettek, de a kutatók fontosnak tartják kiemelni, hogy ez nem minden szöveg esetében van így. Ez azért is aggasztó szerintük, mert a WhatsApp erről szóló tájékoztatóját nem könnyű megtalálni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.