Tech hvg.hu 2021. szeptember. 03. 08:33

Gigabírságot kapott a WhatsApp a felhasználók adatai miatt

Az ír adatvédelmi hatóság története legnagyobb büntetését szabta ki, a WhatsAppnak kell fizetnie érte.

Komoly bírságot kapott a WhatsApp az ír adatvédelmi hatóságtól (Data Protection Commission, DPC). Az Euronews beszámolója szerint a vállalat 225 millió eurós, vagyis mintegy 78,4 milliárd forintos büntetést kapott az adatvédelmi szabályok megsértése miatt.

A DPC a hivatalos közlemény szerint azért bírságolta meg a WhatsAppot, mert a cég nem adta meg a szükséges adatvédelmi tájékoztatást a felhasználóknak, és az átláthatósággal kapcsolatos kötelezettséget sem teljesítette. Az Euronews megjegyzi: ez az eddigi legnagyobb bírság, amit a DPC kiszabott, és a második legnagyobb, amit az Európai Unió adatvédelmi szabályozása nyomán egy szervezetre róttak.

A döntés szerint a WhatsApp

  • nem törvényes, átlátható módon kezelte a felhasználói adatokat,
  • nem adott könnyen érthető tájékoztatást az adatgyűjtés módjáról,
  • nem tájékoztatta a felhasználókat az adattárolás helyéről, illetve
  • arról sem, hogy ezeket kik és milyen formában használhatják fel.

A vizsgálat egyébként még 2018-ban kezdődött, az Európai Adatvédelmi Testület azonban a nyáron arra utasította az ír szervezetet, hogy értékelje újra a helyzetet, és növelje a kiszabott bírságot.

A WhatsApp szerint a büntetés aránytalan, és fellebbezni fognak miatta.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.