Tech hvg.hu 2021. szeptember. 06. 08:33

Fotón a marsi szikla, amit megfúrt a Perseverance

A NASA marsjárója, a Perseverance nemcsak a saját fúrófejét fotózta le, hanem azt a sziklát is, amiből mintát gyűjtött.

A NASA nemrég megerősítette, valóban sikerült mintát venni egy marsi kőzetből. A Perseverance robotkarja a Rochette nevű sziklába fúrt bele, majd onnan emelte ki annak egy darabját, amiről egy fotót is készített a marsjáró egyik kamerája.

A fúrás előtti pillanat.
NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS
A fúrás után jól látni, a fúrófej belsejében ott a kőzetminta.
NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

A szerkezet azonban egy másik fényképet is készített, amelyen nem a fúrófej, hanem maga a megfúrt kőzet látható. Ezen jól látszik az az apró lyuk, amit a fúrófej hagyott a Rochette-ben.

NASA/JPL-Caltech

A NASA beszámolója szerint a fenti fotó még szeptember 1-jén készült, majd nem sokkal később megérkezett a Földre. Ez, valamint a fúrófejről készített fotó megdönthetetlen bizonyítéka annak, hogy a küldetés sikeres volt. A NASA történelminek nevezte a pillanatot, hiszen ez volt az első alkalom, hogy egy idegen bolygó felszínéről kőzetmintát gyűjtött be egy ember által alkotott szerkezet.

A Rochette egyébként kifejezetten izgalmasnak tűnik, ugyanis a fotón is jól látszik, hogy a felszínét korábban víz csiszolhatta. A NASA szerint azon a területen, ahol korábban landolt a robot, egy folyó torkolata volt található, ami egy tóba ömlött. A kutatók ezért is remélik, hogy ezen a területen az ősi élet nyomaira bukkanhatnak.

NASA

A kőzetmintát egy erre előkészített tárolóegységbe teszi a Perseverance, hogy aztán egy későbbi küldetés keretében a NASA visszahozza azt a Földre. Erre még éveket kell várni, de ha minden flottul megy, választ kaphatunk az élettel kapcsolatos kérdéseinkre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.