Tech hvg.hu 2021. szeptember. 01. 12:03

Igen jó mókának tűnik a miniatűr számítógép, amit magunknak rakhatunk össze

A Pockit névre keresztelt eszköz gyakorlatilag bármi lehet a termosztáttól az automatizált öntözőrendszerig. Ha minden jól megy, hamarosan rendelni is lehet majd belőle.

Az elmúlt években több cég is megpróbálkozott már azzal, hogy moduláris eszközöket dobjon piacra. Ott volt például a Blocks, az összelegózható okosóra, vagy a Google-nél csak Project Ara néven futó fejlesztés. Talán nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy egyik sem lett egy slágertermék, ez azonban nem mindenkinek szegi kedvét.

Ilyen például a mérnökként dolgozó Anil Reddy, aki Pockit néven készített egy miniatűr moduláris számítógépet. Az egész alapját egy nagyjából bankkártya méretű mágneses egység adja, melyre különböző, 3D-nyomtatással készült kiegészítő eszközöket csatlakoztathatunk. Ennek köszönhetően lehet belőle például óra, termosztát, fényképezőgép vagy épp egy olyan gép, ami időközönként megöntözi a növényeinket.

Vannak olyan kiegészítők, amelyeken egy ikon jelzi, hogy pontosan mire valók, emellett pedig saját billentyűzet is készült hozzá.

A Gizmodo szerint a készülék annak megfelelően viselkedik, hogy milyen kiegészítőket csatlakoztattak hozzá, az eszköz ugyanis fel tudja ismerni, hogy milyen blokkok kapcsolódnak egymáshoz. Ha például valaki egy LED lámpát és egy gombot tesz a táblára, akkor a készülék magától tudni fogja, hogy a gomb azért van ott, hogy a világítást be- és kikapcsoljuk. Reddy szerint ez az önálló viselkedés lehetővé teszi, hogy bonyolultabb eszközöket is létrehozzunk.

De a fejlesztő gondolt azokra is, akik még többet szeretnének kihozni a szerkezetből. Ők a C++ programozási nyelv segítségével módosíthatják a Pockit viselkedését, hogy az minél okosabb legyen.

Jelenleg 24 blokk érhető el a készülékhez, de Reddy azt ígéri, további egységek készülnek majd el. Bár a szerkezet jó lehetőség arra, hogy a gyerekek érdeklődését is felkeltse az informatika iránt, a fejlesztő kiemelte, hogy az apró kiegészítők fulladást okozhatnak, így nekik inkább nem ajánlja a használatát.

A projekt jelenleg ott tart, hogy április végén egy szűk felhasználói körrel elkezdi tesztelni a Pockitet. Ha a visszajelzések pozitívak, megnyitja az előrendelést a termékre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.